Nacerno.cz

              

Vydáno 05.03.06 Týdenní komentáře

Hlas, který měl duši
Může mít hlas duši? Keltové věří, že ano. Pro výjimečnou schopnost vyjádřit stav zpěvákovy duše pouhým zvukem mají i pojmenování: yarrragh. Kritici si jím pomohli, když popisovali hlas irského rockera Vana Morrisona nebo Kurta Cobaina ze seattleské Nirvany. Myslím, že yarrragh měl i Jiří Schelinger.

Hlas s duší je dar. Najít pro duši hlasu i poslání je práce. Schelinger na ni měl jen osm roků. Kdyby se ve třiceti neutopil v Dunaji (13.dubna 1981), dnes by mu bylo pětapadesát.
V Česku neexistuje zpěvák, jehož nejslavnější nahrávkou by se stala hned ta druhá; kromě Jiřího Schelingera a Holubího domu. Toho 24.7.1973 hvězdy musely přát všem. I Jaroslavu Uhlířovi, který předtím už složil silné melodie i pro Mikiho Volka, ale málokdo je znal. A také Zdeňkovi Svěrákovi: poznal, jakou něžnou smuténku má otextovat a z obavy, aby posluchače předem nemátl svou srandistickou cimrmanovskou pověstí, se raději skryl do pseudonymu Emil Synek.
Hledat holubí domy ve znormalizované zemi, uvnitř prefabrikované rozhlasové a televizní zábavy, a hledat je s chraplavým hlasem a máničkovským účesem – to se zdálo být předem ztracené. Ale Schelingerův kapelník František Ringo Čech přetajtrlíkoval i komunistické kulturtrégry: Jirku přestrojil za českého Honzu, který „nemá hlas jako zvon“ a je i na odrhovačkovém světě rád, a hudbu metalových dekadentů Black Sabbath jim podsunul se svým agitkovým textem Metro, dobrý den. Někdy jsem nad takovým rozmělňováním hlasu, bytostně předurčeného k soulu a k rhythm and blues, skřípal zuby i kritickým perem, ale prostředky posvětil účel: Schelinger se ve Zlatém slavíku držel šest let v první desítce, což se tehdy dařilo jen Gottovi, Neckářovi a Zichovi. Leccos z jeho repertoáru se přitom vymykalo střednímu proudu. A výborné rockové hráče Čech vybrat pro Schelingera uměl. Duše hlasu vzlétla nad slova.
„Co já jsem za zpěváka…potácím se mezi géčky. Když už, tak chci písničky psát,“ říkal s nehranou pokorou. Vůbec byl složitější než na lakovaných albových obalech. Studoval orientální náboženství, pěstoval jógu a vegetariánství, výborně hrál fotbal i hokej. Cestou na zájezd vysedl z auta a běžel do kopce, dokud nepadl vyčerpáním. Rád se přetlačoval na lokty, i když nemohl vyhrát. V Bulharsku podložil vinárenský stůl ruličkou peněz. (Ráno je tam našel.)
Ne nadarmo byl synem hudebního pedagoga. Postupně měnil styl i zvuk, na albu …nám se líbí – nejlepším, bohužel posledním – se díky strunným nástrojům Oskara Petra, Petra Kalandry a Jana Hrubého přiblížil i k folkové písni. V roce 1980 Čecha opustil, založil si vlastní skupinu a napsal i zaranžoval skladby pro nové album Zemětřesení. Po Jiřího tragickém frajerském skoku z bratislavského mostu je pouze mohli nahrát jiní, jak nejlépe uměli. Podobně dopadl i pokus obnovit skupinu. Jak řekl kytarista Standa Kubeš: „je to zcela uzavřená kapitola, protože Jirku nikdo nenahradí, ani tři sta bratrů.“
Duši hlasu transplantovat nelze.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Hlas, který měl duši
(počet příspěvků: 16, poslední: 2008-03-07 15:42:53)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist