Nacerno.cz

              

Vydáno 15.05.06 Týdenní komentáře

Uhranuti Mussolinim
Ten Peňás se snad z naší porážky zbláznil, napadlo mě v roce 2000, když jindy uvážlivý kulturní publicista nazval italského fotbalového rozhodčího Pierluigiho Collinu reinkarnovaným Mussolinim jen proto, že holohlavý sudí proti nám na mistrovství Evropy odpískal v předposlední minutě zápasu s Nizozemskem penaltu.

Zatímco Collina byl mezitím pětkrát vyhlášen nejlepším rozhodčím na světě, přízrak fašistického vůdce Benita Mussoliniho, který cestou k moci vraždil své politické odpůrce, se k nám znovu vrátil, tentokrát v ústech zpěvačky a novinářky Yvonne Přenosilové. V pořadu Českého rozhlasu 2 (Jak to vidí, 28.dubna) odpověděla moderátorovi Aleši Ciublkovi: „Když pan Paroubek řekne, že todleto je blbec, nebo že, jo, on trošičku má i tu gestikulaci pana duceho Mussoliniho, ale nechci mu říkat, jak skončil pan Mussolini. Ale pravda je, že dneska už tyto doby nevládnou, ale pan Paroubek může přijít velice rychle o svůj post.\"


     Co Přenosilová nechtěla Paroubkovi a posluchačům říct naplno? Že partyzáni Mussoliniho zlynčovali, zabili a pověsili za nohy na náměstí v Miláně. Yvonnino „dneska už tyto doby nevládnou“ vyznělo ve dnech, kdy ze všech novin právě koukal šeredně zmlácený komunistický poslanec Jiří Dolejš, nešikovně a nejapně.


     Podle Kodexu Českého rozhlasu „Průvodce (moderátor) živého vysílání si musí udržet přehled nad situací a být připraven reagovat na neplánované skutečnosti.“ Cibulka nereagoval. Ředitel stanice Jiří Vejvoda ho z tohoto (žádného jiného) pořadu odvolal, generální ředitel ČR Václav Kasík odvolání podpořil a někteří komentátoři se do nich od minulého čtvrtka obouvají. V MF Dnes tři: Karel Steigerwald (11.5.: Pozor na Paroubka, mohli by vás odstavit; 12.5.: Svoboda je nepřehledný řev z pralesa, nikoliv úředně vyvážené ticho), Josef Chuchma (13.5.: Korektnost, sestra lži) a Marek Wollner (13.5.: Český rozhlase, roň slzy! Tvé nezávislosti je konec.)


     Komu jde skutečně o svobodu slova, komu jen o Paroubkovu porážku a kdo chce hlavně zprivatizovat druhý, třetí či další program Českého rozhlasu – to je pro mne ze steigerwaldovského řevu nepřehledné. Kvůli svobodnému zacházení se slovem jsem ztratil mnohokrát v životě práci, i rozhlasovou. Mám tedy nejen čisté svědomí, ale i zvýšenou citlivost na „podobné praktiky, které připomínají minulost,“ o níž píší poslanci Táňa Fišerová a Svatopluk Karásek, kteří považují Cibulkovo odvolání za nepřiměřené.  Nebylo by mi zatěžko znovu veřejně polemizovat i s vedením ČR, kdybych sdílel Karáskův názor.


     Za mě však nečekaně promluvil Pavel Verner (Právo, 13.5.). Přenosilové dodatečně poradil „Jak chytře by vypadalo, kdyby dokázala najít nějaký výrok Paroubkův, srovnala ho s nějakým historickým výrokem Mussoliniho a shledala je podobnými“ a Cibulkovi připomněl, „jak rozhlasoví moderátoři Pokorný nebo Hoffman dovedou rázně utnout pokusy posluchačů i hostů ve studiu překročit hranice slušnosti.“


     Slušnost i vůči tomu, kdo je mi protivný – to je, oč běží.


        


 


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Uhranuti Mussolinim
(počet příspěvků: 17, poslední: 2006-06-04 11:44:36)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist