Nacerno.cz

              

Vydáno 05.06.06 Týdenní komentáře

Urazil oběti totality
Takové volby, které by všichni poražení považovali za regulérní, na světě asi nenajdete. V Česku se už předem mohli cítit nejvíc poškozeni Evropští demokraté (SNK – ED): za své výsledky v předchozích komunálních volbách měli totiž podle rozhodnutí tří soudních instancí už dávno dostat dvanáct miliónů, ale ministerstvo financí jim je nedalo. Lidovci zase mohou podezírat z nekorektnosti ty průzkumníky veřejného mínění, kteří je dlouhodobě vykazovali pod hranici pěti procent. I zveřejnění alarmující zprávy o podivných stycích premiéra Jiřího Paroubka, neprokázané a těsně před volbami neověřitelné, patřilo k móresům, jaké sice jsou, bohužel, čím dál obvyklejší, ale protizákonné. Paroubek se proti nim právem ohradil před volbami i po nich. Ovšem hysterie, pohrdání dějinami a velikášství, jakými to obestřel po volební porážce své strany, převažují v mém pohledu nade všemi křivdami, které mu způsobili jeho političtí soupeři.

Pokud Paroubek uváděl, že ODS vyhrála volby nečestně, že voliči byli zásadně ovlivněni pomluvami o jeho osobě a že nám hrozí modrá totalita, nijak ještě nevybočil z prokalkulovaného patosu, typického pro agitátorské jestřáby obou největších českých stran. Že „ODS sáhla k projevům násilí“, to už mi znělo jako moldánky. (Fackovou aféru Macek-Rath lépe vystihl Miroslav Kalousek: rvou se dva narcisové.) Když ale přirovnal dnešní stav k únorovému puči 1948, strnul jsem.
V lepším případě Paroubek, ročník 1952, neví o čem mluví. Jako to, doufejme, nevěděl ještě ani ve svých šestadvaceti letech coby člen národně frontovní ČSS: „Pro nás mladé, kteří jsme únor 1948 neprožili jako osobní zkušenost, je toto datum především historická událost, kdy byla s konečnou platností rozhodnuta otázka politické moci, došlo k likvidaci pozic exponentů buržoazie v politickém životě republiky.“ (Socialistický směr, 1978.)
V horším případě český premiér sice dobře ví, co byl „vítězný únor“, ale nestydí se zneužít v politickém boji památku tisíců mrtvých a statisíců ponížených, bezprávných a zubožených obětí komunistické totality. Jakoby toho nevkusu nebylo dost, jedním dechem vzkazuje prezidentu Klausovi a volebnímu vítězi Topolánkovi, že bez sociální demokracie a komunistů žádná vláda nebude. Bez stejných komunistů, kteří únor 1948 nikdy nevymazali ze svých historických úspěchů.
Po volebním patu nás zřejmě čeká dlouhé, možná i několikaměsíční jednání o nové vládě. Třeba i opakované volby. Pro běžného občana to může být zdlouhavé a otravné, jak už tak demokracie někdy bývá. Za Husáka by to šlo raz dva.
Mě ale potěšilo, o kolik spoluobčanů volilo víc než posledně a že ve vítězné straně i u zelených měli převahu mladší nad mými vrstevníky. I to, jak si prezident dal hned v sobotu v noci záležet, aby svůj nesouhlas s Paroubkem oddělil od svého postoje k řadovým sociálním demokratům. A v neposlední řadě i postoj Martina Bursíka: jako předseda Zelených – zčista jasna důležitých - bez zaváhání, rovnou do televizní kamery vyloučil dokonce i pouhé jednání s Paroubkovou oranžovo-rudou stovkou.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Urazil oběti totality
(počet příspěvků: 30, poslední: 2006-09-26 17:12:35)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist