Nacerno.cz

              

Vydáno 02.07.06 Týdenní komentáře

Vyhaslé hvězdy zpěv
Dnes je u rovu Jima Morrisona na hřbitově Pere-Lachaise ještě více květin než jindy. Neboť zpěvák a textař, který před 35 lety v Paříži zemřel, po sobě zanechal nejen šest vynikajících studiových alb s losangeleskou skupinou Doors, ale i vzrušující příběh talentu, slávy a pádu. Legenda o Jimu Morrisonovi žije i v Česku, často vysoko nad úrovní běžných doorsovských revivalů. Nezapomenutelné jsou pro mě zpěvní stylizace Janka Martinka v retromuzikálu Karla Davida Hvězdy na vrbě a činoherecký výkon Richarda Krajča v ostravské inscenaci Williamsova Skleněného zvěřince.

Čím dál od Morrisonovy smrti, tím přitažlivěji a tajemněji zní jeho hlas v nahrávkách Light My Fire nebo Riders On The Storm – a tím snadněji se zapomíná, co všechno a proč bylo onoho 3.července 1971 vlastně dokonáno.
Během devíti měsíců tehdy rocková hudba ztratila tři ze svých největších novátorů: před Morrisonem už Jimiho Hendrixe, jenž naučil elektrickou kytaru nýt i běsnit, a bluesovou zpěvačku Janis Joplinovou, která křik ztrápené duše povznesla nad tónovou nádheru. Nikomu nebylo ani osmadvacet, všechny zahubily drogy. Tak jako už dříve Briana Jonese, zakladatele skupiny Rolling Stones. A podobně jako desítky následujících rockových hvězd.
Nejosobněji se mě dotkla až smrt Kurta Cobaina. Protože v roce 1994 bylo naší dceři sedmnáct a jeho melodie si občas pozpěvovala s deskami Nirvany. Proti drogám nemám žádný recept dodnes a neměl jsem ho ani tenkrát. Přiznal jsem jí to a jedním dechem dobafnul, že jakmile vezme drogu, zmlátím ji jak cikán kobylu. Nerad, ze zoufalství, ale zmlátím. Samozřejmě jsem znal pedagogické zásady i výrok samotného Jima Morrisona: „Přítel je někdo, kdo ti dává úplnou svobodu být sám sebou.“ Jistěže by nejlepší bylo vysvětlit, že svobodu člověku berou právě drogy. Jenže jsem na to nikdy neměl dost nadhledu ani trpělivosti.
Jedné noci se dcera nevrátila domů. Ráno nepřišla ani do školy. Ale jakmile jsem zjistil, že byla se svým chlapcem na rockovém koncertu a pak na kolejích, uklidnil jsem se. A zůstal jsem tak, i když jsme museli, oba otcové, k ředitelce. „Hlavně že nedrogují,“ marně jsem utišoval druhého předvolaného; chtěl, aby se naši potomkové ihned rozešli. Vážně mě vzal až když nám ředitelka hned na uvítanou oznámila, že v dotyčné třídě jsou problémy s drogami. Naši výhonkové nakonec v klidu odmaturovali a z lásek jim zůstala ta k rockové hudbě. Mně přibyly školní pořady o Morrisonech, Joplinových a drogách.
Pouštím rockové snímky, které natolik předběhly vývoj, že překvapují ještě dnes. (Studenti sem tam zpozorní, někdo i tleskne.) Zdůrazňuji, že rockové hvězdy takhle skládaly, hrály a zpívaly dřív než propadly drogám. (Pozornost opadá.) Jak by jim to asi šlo teď? Hůř než tenkrát? Nebo jako jejich vrstevníkům Bobu Dylanovi, Neilu Youngovi a třeba Eriku Claptonovi, kteří se svých drogových návyků kdysi zbavili a dodnes hrají neunavenou hudbu? Víme jen, že i když Jim Morrison vyhořel rychle, ohně, které zapálil, stále svítí.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Vyhaslé hvězdy zpěv
(počet příspěvků: 19, poslední: 2006-09-08 13:25:15)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (63)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist