Nacerno.cz

              

Vydáno 11.09.06 Týdenní komentáře

O Krylovi a Bittové
Pokud někdo tvrdí, že Bob Dylan neumí zpívat, Tom Waits chrochtá a z poslechu Janis Joplinové že bolí v krku, nezačnu mu přednášet o zvláštnostech rozmanitých druhů hudby. Většinou totiž nejde ani tak o to, že jinak se zpívá opera a jinak blues, ale o to, že každý máme jiný sluch, vkus, gusto, ješitnost. Už coby středoškoláka mě poučilo, když jeden národní umělec pravil o druhém, že zpívá Kalinu ve Smetanově Tajemství, „jak když se klouže nahou zadnicí po skle“. Který hlas je krásný či ošklivý, zdravý nebo nemocný, na to nejsou pravidla. Kritici uvažují o „proměnách dobového ideálu“, obchodníci vymýšlejí slogany typu Sto miliónů Elvisových fanoušků se nemůže mýlit.

Jako posluchač jsem vyrostl na hlasu své maminky, Šaljapina, Destinnové, Carusa a Gigliho. Stačily by na celý život. Ale mám ještě větší štěstí: stále potkávám i zpěváky obdařené úplně jinak.
Počítám mezi ně i Karla Kryla. Bezmála dvouoktávový rozsah, zrnitý bas, temporytmická pohyblivost, dokonalá srozumitelnost, frázování vrostlé do češtiny – to vše se dá jakž takž popsat. V sobotu jsem ale slyšel v břevnovském Kaštanu Kryla, jak překonal sám sebe. Milan Haering, předseda Mezinárodní společnosti fonoamatérů, natočil během svého exilu ve Švýcarsku asi tři hodiny z Krylových veřejných i domáckých vystoupení a Vojtěch Klimt (jehož knížku o Krylovi netrpělivě očekávám) z nich jedenáct vybral. Zvláště Marat ve vaně a Bílá Hora zazněly bez studiového patosu, odsekávaně, se šklebivým výsměchem celému roku 1971, kdy Husák vyházel i chytráky, co dosud „drželi pozice“, netušíce, že už ryjí držkou v zemi. Po přestávce jsem díky dokumentu polské televize poprvé spoluprožíval i Krylovo dojetí na společném koncertu exilových i tuzemských písničkářů v listopadu 1989. Do Wroclawi tehdy i přes zákazy jakešovských policajtů pronikly stovky Čechů. Kryl po dvaceti letech zpíval svým. V úvodní Morituri te salutant málem polykal slzy. Nakonec se v Písničkářském bacilu rozdováděl, jako kdyby věděl, že za pár dní už bude v Praze.
Jestliže mě zvuk polského dokumentu, zachycující i nejtišší odstíny Krylova hlasu, překvapil, předem jsem dokonalost záznamu předpokládal u koncertu Ivy Bittové, který v březnu natočila Česká televize v pražské Akropoli. Všechno ostatní mě zaskočilo. První tóny svého hlasu i houslí Bittová lidem seslala shůry; čarodějka poletující nad hledištěm. Podobná dávné Bittové-činoherečce z brněnského Divadla na provázku, která se v začátku inscenace Evy Tálské Svět snů vyklubala z pestrobarevné hadrové koule. Ne dost na tom, jak mění svůj hlas od rocku, kabaretu, národních písniček, šansonů, swingu, tech-housu až po Mater, úžasnou duchovní hudbu bratislavského skladatele Vladimíra Godára; Bittová si každý prostor zabydluje, rozehrává ho i animovaným filmem a mění na svět svých snů. Nic neobkresluje, každé její gesto je dozněním hudby a jejím dalším významem. V instinktivním, nenarežírovatelném reji si s ní muzikanti z americké kapely Bang On A Can rozuměli, jako kdyby se dávno znali. Ve skutečnosti spolu hráli jen pár koncertů.
Jak asi bude Bittová zpívat a hrát Elvíru v Mozartově Donu Giovannim? New York už ví, já jsem zvědavý.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: O Krylovi a Bittové
(počet příspěvků: 7, poslední: 2006-10-06 23:44:27)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist