Nacerno.cz

              

Vydáno 02.10.06 Týdenní komentáře

Prezidentské rockování
S divokým rokenrolem se prý dal Václav Havel dohromady jako dvacetiletý, během zájezdu v Polsku. Nemám důvod mu nevěřit; už tři roky předtím mě blonďáček, chtivý nejhezčích tanečnic, tvrdě bodyčekoval při zdánlivě neškodné pánské volence v kursu mistra Floriana.

Dalších třicet roků jsme se hudebně nestřetli. Aniž bychom se navzájem dohodli, oba jsme se snažili pomoci pronásledovaným rockerům z undergroundových skupin. Já drobně, Havel na jejich obranu založil Chartu 77. Když ho začátkem března 1983 pustili z komunistického kriminálu, zašel k nám na Letnou. To už jsme se zcela zharmonizovali. Ve vězení četl v Melodii můj článek o Lennonově smrti a měl prý podobné pocity. Hezky vzpomínal i na mého kamaráda Vlastíka Matouška (zavřeného za pobuřující texty), jak s pomocí pár píšťalek osvětloval muklům dějiny hudby. Že se chudý rocker z úletářské skupiny Máma Bubo jednou stane docentem etnomuzikologie a jeho spoluvězeň prezidentem, to nás nenapadlo.
Havel se na svobodě ani neohřál a už si v ostravském Pavlu Dobešovi objevil písničkářský samorost. Napadlo mě, že ho potěším i jiným folkařem a při antidiskotéce v Nové Pace jsem mu s patřičným věnováním pustil Leonarda Cohena. Dodnes si pamatuje, že to byla The Gypsy´s Wife, ale přece jen ho, myslím, víc zajímali našinci. V autě je přehrával stopařům a zjistil, že všichni chtějí Nohavicu. Tak jsem Havlovým padesátinám obětoval ten nejhezčeji svázaný samizdatový sborník, který o Nohavicovi sestavil trampský novinář Standa Houla Zárybnický.
Začali jsme si navzájem půjčovat i zahraniční desky. Než jsem vypozoroval, že má rád černé Američanky a jejich soul, vypukla sametová revoluce a z Havla se narychlo stal – krom všeho jiného – hudební dramaturg. Pokud zpěváky pro demonstrace nenavrhnul sám, aspoň je schvaloval. Jako prezident pak proměnil v čin i svá dřívější slova o světovosti Leoše Janáčka: Hradem zněly fanfáry ze Symfonietty. Konečně muzický prezident!
Když Havel v euforické nadsázce jmenoval amerického rockového experimentátora Franka Zappu naším kulturním velvyslancem a přijal víc než přátelsky i Lou Reeda, zakladatele legendárních Velvet Underground, nicnežnárodovci mu vyčetli nedostatek vlastenectví. Když na Hradě nechal při vyznamenávání světových státníků 17.listopadu 1999 zpívat a hrát Ivu Bittovou se Škampovým kvartetem, bylo toho umění očividně moc i na některé dekorované; o zemdlených becherovkářích ani nemluvě. Mně stačilo, že Margareth Thatcherová poslouchala zaujatě.
Sem tam si rockový prezident přizval rockového novináře jako instantního koncertního poradce. Vlastně pro takovou nalejvárnu: krátce mu připomenout, co Rolling Stones, Pink Floyd, Bob Dylan nebo Tina Turnerová zrovna dělají nebo čím jsou nejzajímavější. Možná si pamatoval, jak ho v roce 1989 undergroundoví přátelé zrazovali před „levicovou“ Baezovou a já mu naopak radil, ať za ní určitě do Bratislavy jede. Přál bych vám vidět, jak zářil, když jí potom kordonem estébáků nesl kytaru.
Jemu přeju, ať ho rocková i každá jiná muzika pořád tak baví.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Prezidentské rockování
(počet příspěvků: 2, poslední: 2006-10-02 23:46:08)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist