Nacerno.cz

              

Vydáno 09.10.06 Týdenní komentáře

Motejlí neviditelnost
Máloco lidi tak štve jako zbytečný úředník. Natož vysoký státní úředník. Darmošlap, vydržovaný z jejich daní. Nemýlím-li se, většina veřejnosti takhle vidí například senát. Abych vysvětlil, proč s ní nesouhlasím, musel bych vypsat, co podstatného senát dosud prosadil. To si ovšem může každý zjistit přesně, bez mých subjektivních hodnocení. Je ale občanským zvykem ztrácet čas vyhledáváním a čtením zákonů nebo jejich návrhů? V dnešní éře černobílých sloganů, úsporných časově i myšlenkově?

Dalším soustem lidově většinového podráždění se může paradoxně stát veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Podle komentátora Ondřeje Neffa šest let nebyl moc vidět. Pět tisíc podnětů ročně, zpracovaných Motejlovým úřadem, sice Neff považuje za hodně, ale zdá se mu „málo pravděpodobné, že potkáte člověka v tíživé situaci, který řekne s úlevou – ještě že je tu ombudsman.“ (Neviditelný ochránce, LN, 6.10.) Nerozluštil jsem sice Neffův vztah k senátnímu hlasování, pokud šlo o Jana Rumla („...zalekli se vize Rumla coby neřízené střely?“), ale jeho vidina Motejlova dalšího zvolení je bezotazníková: „A po dvanácti letech to už bude stvrzeno tradicí: ombudsman, toť úředník, kterého máme, abychom ho měli.“ A devadesát zaměstnanců včetně padesáti právníků navrch. Koho by to nenaštvalo?
Například mě.
Po loňských půtkách policie s organizátory Czechteku jsem Motejla trochu poznal jako úředníka. (Rumla znám dávno, dokonce si tykáme.) Zatelefonoval mi na dovolenou o konzultaci a nedal se odradit ani přiznáním, že jsem nikdy na žádném Czechteku nebyl. Po ránu dojel z Brna do Lužic a vytáhl blok a pero. Co jsem řekl o muzice já jemu, to věru nestálo za bonboniéru, kterou dal ženě při loučení. Co řekl o českých i zahraničních technoparty on mně, bylo věcnější a podrobnější, než jsem četl a slyšel ode všech jiných dohromady. Že si pak ze zprávy, kterou po šestiměsíčním prošetřování vypracoval a označil v ní pochybení policie i organizátorů, každý vybral a zveřejnil jen to, co se mu hodilo do krámu, to není vina ombudsmana. Přečte si ji celou někdo z těch, kdo mi vytýkali, že jsem se tehdy nepřidal k protestům proti „policejnímu státu“?
Jsou ale důležitější věci, které může ombudsman chránit, než práva lučních tanečníků a majitelů pozemků. Určitě třeba práva pacientů nebo i jejich příbuzných či pozůstalých nahlížet do zdravotní dokumentace. Pokud vím, byl Motejl první, kdo z tohoto hlediska veřejně kritizoval nedostatky českého práva a předjal tak novelu, kterou schválila Poslanecká sněmovna.
Mrzí mě, že Ondřej Neff, kterému například ve sporech o silničních pravidlech argumenty nechyběly, s předstihem a kýčovitě očekávaně kreslí svého neviditelného ombdusmana coby dalšího zbytečného úředníka. Kdyby do jeho dosavadní práce víc nahlédl, třeba by svému „člověku v tíživé situaci“ společně se mnou poradil, ať se na ombudsmana obrátí. Ať už jím bude kdokoli.


Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Motejlí neviditelnost
(počet příspěvků: 1, poslední: 2006-10-14 14:34:10)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist