Nacerno.cz

              

Vydáno 27.11.06 Týdenní komentáře

Komu stavět pomníky
Sedmý československý prezident, hrdina obou zahraničních odbojů, generál Ludvík Svoboda, stojí už sedmnáct let v nadživotní velikosti ve východoslovenském Svidníku. V nedalekém Dukelském průsmyku velel v říjnu 1944 armádnímu sboru v nejkrutější bitvě, jakou „svobodovci“ zažili na své cestě z Buzuluku do Prahy. Zůstalo jich tam hodně přes patnáct set. Nezhojitelné rány zasáhly i generálovu rodinu v okupované vlasti: v koncentráku zahynul syn Miroslav a tři příbuzní Svobodovy ženy.

Kdo jiný mohl být prvním poválečným ministrem národní obrany? Až potud bych také rozuměl současné debatě (MF Dnes, 25.11.), zda postavit Svobodovi pomník i v Kroměříži, kde jeho pobyt připomíná pamětní deska. Dál ne.
Aby komunisté mohli v únoru 1948 zničit demokracii a vládnout sami, potřebovali i nestranického Svobodu. „Jdu s lidem,“ řekl Gottwaldovi a napochodoval do Obecního domu na ustavující schůzi Ústředního akčního výboru Národní fronty. Mazaný Kléma mu narežíroval i dramatické zpoždění: „...všichni se budou dívat, kde je armáda, budou nervózní, nejistí. Proto, když se nechají chvíli škvařit v nejistotě, bude tvůj příchod středem všeobecné pozornosti a bude to ten největší trumf." Asi byl. Dva dny nato Gottwald udolal i nemocného prezidenta Beneše.
S jakým to jde lidem, Svoboda poznal nejpozději ve chvíli, kdy komunisté zatkli řadu jeho východních spolubojovníků a generála Heliodora Píku oběsili. Svobodu po pár týdnech pustili před Vánocemi 1950 z vazby a nechali ho přežít v parlamentu. Pokud se po něm při svých návštěvách ptali maršál Koněv nebo sám Chruščov, přivezli jim ho ukázat.
Já ho prvně viděl zblízka někdy v šedesátých letech; důchodce v holínkách nesl chodbou Vojenského historického ústavu na Žižkově nějaká lejstra. A podruhé už na Hradě jako prezidenta, když se v srpnu 1968 vrátil z Moskvy s Dubčekem, Smrkovským a dalšími, které přemluvil, aby to Brežněvovi podepsali. Hřímal i na nás. Utkvěly mi v paměti hlavně hory válečných mrtvol, které prý už nechce nikdy vidět, dále to, že moskevské protokoly jsou naše vítězství a pokud coby novináři nechceme pomáhat, máme jít od toho. Měl jsem pocit, jakoby mi o pěti okupačních dnech vyprávěl Číňan. "Až pak budou sovětští vojáci odtud odcházet, uvidíte, že lid je zase zasype květy - jako v roce 1945!" Toho se Svoboda nedožil. Už v roce 1973 místo celého prezidentského slibu ze sebe vypravil jen „Slibuji“. Nejdříve chtěl sám abdikovat, ale později ho k tomu nepřiměl ani jeho zeť, ministr zdecimované kultury Milan Klusák. Až změnou článku ústavy, odpapouškovanou v roce 1975 národně frontovním parlamentem ze dne na den, Svobodu odvolali. Prezidentovat i tajemníkovat začal Husák, přestože sedm let předtím se dušoval, že po Novotném už obě funkce nikdy a nikomu. Náš lid, uspaný i s pomocí stříbrovlasého Svobody, to už nevzrušilo.
Pokud bývalý starosta Kroměříže Petr Dvořáček (ODS) hlasoval „jednoznačně pro sochu“ a ostravskému primátorovi Petru Kajnarovi (ČSSD) připadá, že „neexistuje žádná opravdová osobnost, která by nebyla nějak kontroverzní“, nevidím důvod, proč nemít sochu Emila Háchy. Ten aspoň nikdy nevydával Mnichov za vítězství.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Komu stavět pomníky
(počet příspěvků: 17, poslední: 2007-01-06 15:21:04)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist