Nacerno.cz

              

Vydáno 18.12.06 Týdenní komentáře

Ahmet zvaný Omelet
Poslední, co ve svém třiaosmdesátiletém životě slyšel, byli Rolling Stones. To hlavně kvůli nim šel 29.října na newyorskou oslavu šedesátin exprezidenta Billa Clintona. I jim vydatně pomohl, aby pronikli do Ameriky. Ale dávno předtím se ještě podstatněji zasadil o hudbu Raye Charlese, Arethy Franklinové, Percyho Sledge, skupin CSNY, Led Zeppelin, Yes a spousty dalších.

Jmenoval se Ahmet Ertegün, skládal pod pseudonymem Nugetre (obráceně Ertegun) a byl nejvýznamnějším mezi zakladateli a vlastníky gramofonové společnosti Atlantic. Spoluzaložil také fotbalový klub New York Cosmos a přivedl tam mj. Franze Beckenbauera a Carlose Alberta. Dostal čestný doktorát univerzity Berklee, Grammy za celoživotní zásluhy i členství ve Fotbalové dvoraně slávy a v Rokenrolové dvoraně slávy, kde se po něm také jmenuje hlavní místnost. To jen soulová hvězda Otis Redding mu říkal Omelet. Pro svět byl Ahmet Ertegün brýlatý lysý elegán s bradkou, bílou kravatou a manžetovými knoflíčky, symbol Atlantiku, soulového, rhythmandbluesového, jazzového a posléze i popového impéria.
Během koncertu Rolling Stones v zákulisí upadl, uhodil se do hlavy, omdlel a minulý čtvrtek v nemocnici zemřel. Už se nedozvím, jestli doopravdy fandil Spartě. Ani mi nepodepíše žlutočerný obal alba Apollo Saturday Night (Atlantic 1963). Tahám je svým dýdžejským životem jako kočka koťata, protože mi ponejprv objevilo soul a jeho hvězdy Rufuse Thomase, The Coasters, The Falcons, Doris Troyovou, Bena E.Kinga a především Otise Reddinga.
Ahmet a jeho starší bratr Nesuhi se narodili v Turecku. Záhy je velvyslanecká kariéra jejich otce, právního poradce národního hrdiny Mustafy Kemala Atatürka, zavedla do Curychu, Paříže, Londýna a Washingtonu. Nesuhi seznámil pětiletého Ahmeta s jazzovými deskami, od matky – výborné tanečnice, zpěvačky a instrumentalistky – dostal dokonce nahrávací přístroj. To mu bylo čtrnáct. Hned si nazpíval a nahrál West End Blues; k instrumentálce Cootieho Williamse si napsal text. Po válce se s rodinou nevrátil do Turecka, odmítl i nabídky luxusních míst a pracoval u majitele krámku, který prodával a opravoval rádia. Když v září 1947 spoluzakládal vydavatelství Atlantic, musel si půjčit od rodinného zubaře 10 000 dolarů. Kancelář, obývák, nahrávací studio – všechno dohromady na pár čtverečních metrech. Koncem prosince už měli vydáno 65 písní.
Jako první a ve své době jediný uvěřil v talent Raye Charlese; myslím, že na oranžovočernočervené etiketě Atlantik natočil nevidomý génius své nejlepší snímky. Rychle nabitou úspěšnou pověst výhradně černošské firmy se Ertegün nebál narušit. Mezi mnoha bělošskými muzikanty angažoval swingaře Bobbyho Darina a folkpopové duo Sonny and Cher. Poradil trojici Crosby, Stills a Nash, aby přibrali Neila Younga. Koncem 60.let podepsal smlouvy s novými britskými skupinami, jazzrockovými Led Zeppelin i artrockovými Yes. Nebylo to tak samozřejmé, jak se zdá; ještě deset poté Led Zeppelin stále chyběli na doporučeném seznamu BBC!
Když v Turecku před sedmdesáti lety uzákonili používání příjmení, u bratří Ahmeta a Nesuhiho zvolili dobře. Ertegün je ten, kdo žije v nadějné budoucnosti.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Ahmet zvaný Omelet
(počet příspěvků: 3, poslední: 2007-01-23 10:54:48)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (63)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist