Nacerno.cz

              

Vydáno 29.01.07 Týdenní komentáře

Matička prosolená
„Kéž by v sněhový háv přioděla se nám stověžatá matička!“ – zpívali v roce 1931 Voskovec s Werichem. „Aspoň z odklizení sněhu koukalo by makání a prácička!“ A koukalo ještě o čtyřicet let později, třeba pro písničkáře Vlastu Třešňáka.

Pamatuji dokonce časy, kdy ulicemi jezdily mohutné dřevěné dvoukoláky jak z francouzské revoluce, chlapi do nich velikými lopatami házeli sníh a s nákladem dojeli z Vinohrad až na nábřeží a shodili ho do Vltavy.

Bejvávalo. Ne že by dnes nebyl sníh a nezaměstnaní, co by ho mohli odklidit. Ale takového člověka široko daleko nevidět. Leda sněžné pluhy. Nač sníh odklízet, když se dá posypat, rozpustit, rozjezdit a rozčvachtat?
V pohádkách je sůl nad zlato, ve vozovkách nad všechno.
Vyhlášky sice říkají: „Každý sněhový pluh musí být před výjezdem vybaven zásobou suchého písku a posypového materiálu.“ Ale kolik jste kdo viděli suchého písku na pluzích, natož na silnici? Samý „posypový materiál“, lidově sůl. Ušlechtilost úřednických pokynů hraničí s vizionářstvím: „Posyp komunikací chemickými posypovými materiály se bude provádět výjimečně, pouze při kalamitní situaci.“ Jaká situace je už kalamitní a jaká ještě ne? Kdo to rozhoduje a podle čeho? Zatím máme chemicky zrasované boty zimu co zimu.
Mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek oznámil, že „v ulicích Prahy jezdí od úterního odpoledne nepřetržitě všech 134 sypačů.“ Zpravodaje ČTK nenapadlo se ho optat, co sypaly.
Od úterního rána do sobotního oběda jsem křižoval Česko autem. Sem tam ovšem i pěšky. Už na Valašsku jsem měl boty denně zmapované zaschlou solí, v Praze se bílé obrazce pouze více prokreslily. Podle pana Mrázka tu nebyly „hlášeny žádné problémy a bez závažných problémů jezdily i všechny autobusy MDH.“ Co jsou proti takové dvojité bezproblémovosti chodcovy zasolené boty, zablácené kalhoty, postříkaný kabát a hnusná nálada? Ostatně, ani 134 sypačů nedělá zázraky, takže nakonec „Rozbředlý sníh komplikuje dopravu v Praze.“ A chůzi ne?
Docela by mě zajímalo, jestli si primátor Bém čistí boty sám. Kolikrát denně? Nebo chodí po magistrátě s mapami? Má snad speciální boty, které sůl odpuzují? Nebo má lepší krém? A zná pan primátor z ruské historie heslo Car nám zasolil, my mu taky zasolíme?
Jako bych už slyšel odpovědi. Především: v Praze jezdí stále víc aut. A z tohoto základního moudra už každý zručný starosta i mluvčí odvodí další. Dopadnu stejně, jako když si Ludvík Vaculík v Posledním slově jednou stěžoval, že tramvajáci někdy zastavují daleko od nástupního ostrůvku. Mě ale nezajímá, proč něco pořád nejde. Chci slyšet, kdy už to půjde. Pokud chtějí naši zastupitelé pořádat olympijské hry, ať nejdřív aspoň přimějí tramvaje nehonit invalidy a TSK nedělat ze zimní Prahy kančí brouzdaliště.
Začátek může být skromný. Naházet do Vltavy sníh, který ještě předvčerem lemoval kolejnice na Štefánikově mostě, na to stačí čtyři lopaty, osm rukou a šedesát minut.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Matička prosolená
(počet příspěvků: 6, poslední: 2007-02-25 16:48:57)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist