Nacerno.cz

              

Vydáno 18.02.07 Týdenní komentáře

Vzpomínky nerozbouráš
Nejrychlejší a nejkrásnější – takový je pro mě ze všech kolektivních sportů lední hokej. Vím to už dávno a přesně: v pátek tomu bude šedesát let. Tehdy ovšem 23.února byla neděle, poslední den mistrovství světa na pražském ostrově Štvanice.

Den předtím hráli naši se Švédskem rozhodující utkání o mistrovský titul. U rádií fandilo celé Československo a přímo na stadiónu i prezident republiky Edvard Beneš, někdejší záložník fotbalové Slávie. Prohráli jsme a zklamání se nedalo ničím přehlušit. Ani tím, že i stříbrné medaile budou nejcennějšími, jaké kdy hokejisté Československa získali. Švédům zbýval jen nedělní zápas s Rakušany, a těm jsme i my předtím dali třináct gólů. Novinové titulky oznamovaly nové mistry a od jejich refrénu se odlišoval jen lékař švédského mužstva MUDr. Ullmark: “Jsem rád, že jsme vyhráli, ale titul v kapse ještě nemáme. Zápas s Rakouskem nelze brát na lehkou váhu.” Rozhlas to odpolední utkání ani nevysílal. Jenže Rakušané od šesté minuty vedli a čtyři minuty před koncem zvýšili na 2:0. Švédové už jen snížili. Československo večer porazilo USA a stalo se poprvé mistrem světa.
Z tehdejších patnácti mistrů budou v pátek vzpomínat už pouze tři: ve Švédsku střední útočník Vladimír Zábrodský (s 29 góly nejlepší střelec šampionátu), v Kalifornii třebíčský rodák obránce Miroslav Sláma (předvčerem mu bylo devadesát) a v Praze jen levý křídelní útočník Stanislav Konopásek, ročník 1923, podle mnohých odborníků nejlepší útočník štvanického mistrovství.
Nač vzpomínat mám i já. Nikdo tehdy neřval: Kdo neskáče, není Čech. A nejen proto, že mužstvo koučoval kanadský Slovák Mike Buckna zvaný Matěj a hrál v něm i košický Ladislav Troják. I když jsme fandili jak pominutí, ze štvanických ochozů jsem neslyšel sprosté slovo. Hokejisté pro mě byli něco jako rytíři z pohádek – a zcela jistě pokračovatelé bájného Karla Koželuha, který hrával za Československo hokej, fotbal a ještě byl profesionálním mistrem světa v tenisu. Ze štvanické zlaté party hráli Jaroslav Drobný i Vladimír Zábrodský tenisový Davis Cup, brankář Bohumil Modrý patřil k nejlepším středním útočníkům české házené, Václav Roziňák k nejlepším reprezentantům v pozemním hokeji a Vladimír Bouzek (druhý třebíčský mistr světa) se objevil i v útoku fotbalistů Československa.
Jejich zásluhou jsem začal mít radši sport samotný než barvy svého klubu. Když vedle sebe kopali za Vítkovice Bican s Bouzkem, zapomínal jsem na to, že jsem sparťan. Konopásek mně učaroval svou bruslařskou elegancí a celým hráčským typem tak, že je od té doby podvědomě hledám a obdivuji u jeho nástupců, od Vlastimila Bubníka a Jiřího Holíka až po Jaromíra Jágra.
Prý se má štvanický stadión bourat. Dějiště toho nejhezčího, co někteří z nás v gottwaldovském mládí poznali, o čem je Jenšíkova knížka První mistři světa i celovečerní film Polibek ze stadiónu. Co naděláš? Za komunistů padlo v prach nedaleko odtud i nejhezčí pražské nádraží. Aspoň že do vzpomínek mi žádný magistrát nemůže kecat.

Zdroj:    
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Vzpomínky nerozbouráš
(počet příspěvků: 2, poslední: 2007-02-19 14:28:29)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist