Nacerno.cz

              

Vydáno 17.06.08 Týdenní komentáře

Zdeněk Urbánek žil odvážně a klukovsky
Kdo ho neznal, napoprvé se v něm mohl splést. Jako já při dávném setkání u Václava Havla, ještě za totality. Myslel jsem, že Zdeněk Urbánek přišel hlavně proto, aby překládal, co chtěla slyšet dámská návštěva z Francie, vlastně posel od Pavla Tigrida.

Všichni se na sebe usmívali. Hlavně Urbánek na dámu. Ale povídání šlo ztuha. Hlavně Urbánkovi. Přestože Havel tenkrát angličtinu pouze lámal, Urbánkovo zadrhování a lpění na důkladnosti už nevydržel a začal své myšlenky překládat sám. Urbánek ho jemně opravoval, Havel namítl, co beztak každý věděl: že Urbánek koktá a čas běží.
Čas tehdejšího hanspaulského bytu Havlových byl drahý, kdykoli mohli zazvonit estébáci.
Zdeňka Urbánka jakoby se to netýkalo. Na zdraví jsme si připili skotskou whisky. U Havlů byl viditelně jako doma. Tykat mi začal sám od sebe.
Až dnes vím, že i tehdy už částečně odpovídal na titulní otázku včerejší úvahy svého přítele Ivana Klímy v těchto novinách: Jak žít, když vládnou tupí a ubozí?
Žil svými radostmi, zásadami a kamarády, svérázně a pevně. Vládnoucí tupci mu nestáli ani za výsměch. Koho si vážil, toho měl rád a nedělalo mu potíže podržet člověku o generaci mladšímu třeba i tu příslovečnou tašku. Především Václavu Havlovi.
Zejména od dob štvanic na chartisty neměl Havel oddanějšího přítele. Shodnou se na tom i ti, kteří Havlovo okolí důvěrně znali: jeho editorka Anna Freimanová, se kterou Urbánek v letech 1986-89 pomáhal připravit pět čísel samizdatového časopisu O divadle, a režisér Havlových her Andrej Krob.
Kdykoli Havla zavřeli, Urbánek věděl, jak, přes koho a komu to dát vědět. Odnesl, přinesl, zařídil. A nevykládal o tom ani kamarádům.
Havlova první žena Olga přesně věděla, na koho se obrátit, když šlo do tuhého. A těžko by si někdo jiný než Urbánek dovolil o ní důvěrně – přesně i obdivně - psát jako o „žižkovské Šplíchalce“.
Ve vězeňských Dopisech Olze nechával Havel pozdravovat Zdeňka Urbánka skoro pokaždé.
„Myslím, že jeho jméno by patřilo do každého dopisu, zabývajícího se lidskou identitou: je to jeden z nenápadných sloupů, na nichž všechno stojí – kdyby nebyli pořád ještě kolem nás lidé tak setrvalí, věrní a poctiví, zdálo by se mi tak trochu zbytečné se na tomhle světě vůbec ještě s něčím pachtit,“ končil dopis z 24.ledna 1981.
K obědu l.ledna 1996, o němž Olga tušila, že bude jejím posledním novoročním, pozvala vedle Anny Freimanové s Andrejem Krobem už jen Zdeňka Urbánka a jeho dceru Jindru Duškovou.
Abych svého lehce nabytého přítele nepozbyl, chtěl jsem mu občas i já udělat nějakou radost. Ale čím uctít spisovatele, o kterém řekl Havel „podle jazyka neomylně poznám po dvou větách pouze dva autory: Zdeňka Urbánka a Ludvíka Vaculíka“?
Muže, jemuž Jiří Orten věnoval část své básnické sbírky a který sedával ve Slávii u stolu s Jiřím Kolářem i s Václavem Černým?
Na hudbu jsme se pořádně nikdy nedostali. Tvrdíval, že pro něj končí Bohuslavem Martinů, dál že jí nerozumí. Když se v jednom dokumentu ptali, jak se mu líbí hudba Plastiků, kvůli kterým podepsal Chartu, odpověděl: „Je příšerná, ale tady šlo o něco jiného.“ (Podobně, ovšem mírněji, to řekl Jan Patočka.)
Měl jsem to štěstí být při tom, když k sobě do hotelu pozvala Joan Baezová pár přátel poté, co na Bratislavské lyře 1989 pozdravila Chartu a Havla. Exotická záře, kterou slavná písničkářka podědila po mexickém otci, nás oslnila všechny, ale jen Zdeněk Urbánek měl dost odvahy a slov, aby se okamžitě zamiloval nahlas.
V posledních letech jsme byli na Letné sousedy. Bylo hezké potkávat ho stále vzpřímeného. Vsugeroval jsem si, že není tak starý – a najednou měl vloni devadesátiny. Prý se mu vyvedly. A taky oba vnuci.
Ve Strašnicích se 24.června v jedenáct dopoledne asi sejde hodně květin a lidí vděčných i za to, že jim Zdeněk Urbánek někdy hezky vynadal.

Zdroj: Hospodářské noviny, 17.06.2008   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Zdeněk Urbánek žil odvážně a klukovsky
(počet příspěvků: 4, poslední: 2008-06-18 11:54:08)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist