Nacerno.cz

              

Vydáno 09.09.08 Týdenní komentáře

Za hranou vířivky, pátracího novinářství a vkusu
Žádnou Nedbálkovou jsem do předvčerejška neznal. Hádal bych, že většina čtenářů tohoto deníku taky ne. Přitom kvůli údajnému poměru s onou slečnou byl poslanec Vlastimil Tlustý (ODS) prý „vláčen médii“. Asi jinými, než sleduji. „Už toho mám dost“, řekl tehdy Tlustý nováckému reportérovi Janku Kroupovi a přijal jeho nabídku ke zvláštní spolupráci při odhalování neznámých pomlouvačů. Stal se volavkou.

Díky tomu je Tlustý skutečně ve všech médiích. Namísto pouhé warholovské čtvrthodiny slávy si jí užil celou neděli: na ČT 1 v Otázkách Václava Moravce, na Primě v Nedělní partii Petra Šimůnka a večer „natvrdo“ v Kroupově dokumentu na Nově.
Vzájemným srovnáváním všech Tlustého výpovědí by i detektiv amatér dospěl k závěru, že Tlustý měl především dost svého stranického předsedy, premiéra Mirka Topolánka. Na schůzce s ním si ho chtěl skrytě nahrát. Ke schůzce ale nedošlo a Tlustý se nechal nováckou televizí využít jinak. Jak už byl při tom odhalování, vlezl podle Kroupova scénáře a před nováckou kamerou s nějakou slečnou do vířivky. A Nova pak přestrojená za normální detektivní kancelář nabídne lechtivé fotky napříč politickým spektrem. Ať se ukáže, kdo chce Tlustého takhle zničit.
Proč Kroupa nabídl fotky Tlustého právě poslanci Janu Moravovi? Je mladý, tvrdí Kroupa. Hmm. Novinář Bohumil Pečinka v pátečních Událostech, názorech napověděl, že mezi 30 000 členy ODS není většího topolánkovce nad Moravu. Na otázku Jakuba Železného, jak to ví, odvětil: „Vím to.“ Stejným směrem nás později naváděl Tlustý: „Morava si přinejmenším musel myslet, že se někomu zavděčí. Přece by to nedělal, kdyby si to nemyslel."
Má-li Pečinka správné informace, proč by neměl tytéž mít i Kroupa? Pak ovšem se zdá, že sázel skoro na jistotu: Morava se bude chtít Topolánkovi zalíbit a skočí na vířivkový špek. Jakoby Kroupa nehledal jakékoli delikventy, ale nastražil past na vyhlédnutého Topolánka.
Jak už bezmála celé Česko ví, zamíchala se do toho i MF dnes a zůstal po tom všem smrad, který se jen tak nevyvětrá.
Kdybychom porovnávali slovo od slova, co kdo z iniciátorů této kauzy i z jejích postižených řekl, nikdo z toho nevyjde zcela čistý. Tlustý se svou teorií „přiměřené obrany“, střídavě ubrečený i žoviálně upovídaný Morava s patologickou směsí prohnanosti a strachu nazvat vydírání vydíráním („Otevřete si určitý možný komunikační kanál)“, ale ani premiér Topolánek. Nikdo mu žádnou špínu nedokázal, tím zbytečnější proto byla některá jeho tvrzení na sjezdu Zelených, která potom reportáž Novy jasně popřela. Například, že s nabídkou Nově přišel první sám Tlustý.
Chápu, že i premiérský „chlap s gulama“ je jen člověk a že s ním může zamávat, když najednou vidí, jak ho jeden jeho vlastní poslanec chce prásknout a druhý chce k zastrašení koaliční političky (Olgy Zubové) použít i její dceru.
Ale jak už nás v psychologii učíval František Hyhlík, když jsme rozčílení, máme si nejdřív rozmyslet, co přesně chceme říct, aby to naše rozčilení k něčemu taky vedlo.
I proto mi ze všech Tlustého kritiků zněl nejpřesvědčivěji staronový předseda Zelených Martin Bursík, který stručně a klidně usoudil, že poslance si nevolíme proto, aby dělali volavky.
Tlustého mi bylo místy až líto kvůli jeho posedlosti tím, co se o něm kde napíše. Mám podezření, že i proto šel nováckým reportérům ještě víc na ruku než čekali. Člověk tak chorobně zaujatý sebou samým ztrácí nejen vkus, ale i síly, které mu pak chybějí, aby věcně prosazoval své daňové a jiné návrhy proti Kalouskovi, Topolánkovi atd.
Z politiků nalevo od tohoto skandálu mě nezklamal – už po několikáté – Jiří Paroubek. Hokynářství sociálně demokratického předsedy nedělá rozdíly: radar nebo vířivka, nikdy nechce nic menšího než rezignaci vlády. Pak zapijeme, jak jsme to těm korupčníkům nandali. Nejlíp by se k tomu hodil Štiřín.
Obhajovat zájmy nejsilnější vládní strany se na nedělních obrazovkách nelekla jediná Mirka Němcová. V neinspirativním místopředsednickém střetu s Bohuslavem Sobotkou na Primě nebyla tou neurotičtější.
Celá hra na detektivy byla především nad síly TV Nova. Vzdala ji, aniž by zjistila nejdůležitější: pro koho Morava pracoval. Tedy kromě Novy.

Zdroj: Hospodářské noviny, 09.09.2008   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Za hranou vířivky, pátracího novinářství a vkusu
(počet příspěvků: 7, poslední: 2008-09-10 11:13:59)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (63)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist