Nacerno.cz

              

Vydáno 04.11.08 Týdenní komentáře

Přebírá Radio Wave od BBC nacistický repertoár?
O postoji Rady Českého rozhlasu k písni Swastika Eyes a k jejímu odvysílaní Radiem Wave napsal v HN z 29.října Jindřich Šídlo 99 slov. Stačí citovat čtyři: „Je to kolosální pitomost.“ Den poté zde vlastně totéž řekl novinář David Klimeš: „Absurdnější sebeznemožnění už si Rada Českého rozhlasu vymyslet nemohla.“

Redaktor HN Petr Vizina opakovaně žádá předsedu zmíněné Rady Jiřího Floriana, aby odstoupil. Ředitel internetového oddělení Českého rozhlasu Miroslav Bobek vyzývá k „neprodlené“ rezignaci dokonce i programového ředitele Českého rozhlasu Richarda Medka.
Novinových výstřižků s podobnými reakcemi jiných novinářů už mám pěkný štůsek. Proč tedy o té „kolosální pitomosti“ mám ještě psát i já, dokonce snad třikrát?
Hlavně proto, že jsem o to byl telefonicky požádán. Nejdřív si na mě vzpomněl člen Rady Bohuš Zoubek. (Nedávno jsme spolu seděli v komisi, která vybírala nového ředitele České filharmonie.) Řekl jsem mu, že názor na tu věc mám a že jim písničku můžu přeložit přesněji než jejich expert. Pomohl by mi s tím i uznávaný překladatel Pavel Dominik; Swastika Eyes pro něj určitě není obtížnější než Rushdieho prózy.
Potom volal i Richard Medek. Zároveň požádal o názor i mé kolegy Josefa Vlčka, Vojtu Linadaura a další. Myslel jsem, že jde o stále stejný úkol. Nejde - jak se ukázalo v dalším telefonátu s panem Zoubkem. Rada chce prý můj názor pro sebe a s Medkovou objednávkou to nemá nic společného.
Vyžádal jsem si tedy nějaký čas a začal louskat noviny, brouzdat internetem a znova poslouchat světový hit Swastika Eyes (dávno uvedený Českou televizí) i další nahrávky skotské rockové skupiny Primal Scream. Zkrátka normálně studovat to, co předtím abnormálně odbyl ing. Radek Vogl. A na co museli upozornit, bohužel, až novináři.
Neboť při zasedání Rady 23.října – jak vidím ze zápisu, dostupného na internetu – nikdo Voglovy vývody nezpochybnil. Zvláště radní Antonín Zelenka je interpertoval jako zjevenou pravdu: „Toto hodnocení...také vychází i z encyklopedie Wikipedia.“ Svatá prostoto! Nemohl jsem si přitom nevzpomenout na naivní vysokoškolačky, které se na mě obracejí při svých potížích se seminárními pracemi, protože prý o jejich tématu ve Wikipedii nic není. Je ostatně příznačné, že zmatené heslo Primal Scream bylo z české Wikipedie po této aféře vymazáno...
Ze zápisu Rady vyplývá, že inženýr Vogl měl především přeložit a posoudit dvouhodinový anglický blok Páteční vlnění z 5.září, který Radio Wave převzalo od BBC. Zjednodušil to víceméně na píseň Swastika Eyes. I tu pochopil málo nebo zcela opačně. Kdyby zalistoval v Rock & Popu (č.2/2000), mohl vyjít z Lindaurovy trefné parafráze „Z očí jí kouká haknkrjc.“ Rozuměj: totalitě nebo „nadnárodnímu militarismu.“ Pak lze následné „My mind is a weapon immune from infection“ zhruba přeložit „Můj rozum je zbraní, která mě chrání před nákazou“. Volkův překlad „Moje myšlenky a zbraně jsou imunitní infekcí“ je zmetek od porouchaného robota.
Radní Zelenka přesto vyzdvihl na hodnotitelský prapor Volkův nekompromisní uzávěr: „I pro začínajícího politologa je patrný nacistický obsah této písně a v žádném případě se tato píseň nehodí do veřejnoprávního rozhlasu.”
Přeskočil jsem v zápisu fantasmagorické pokusy o charakteristiku hudebního stylu Primal Scream, ale zaujala mě Dana Jaklová, místopředsedkyně Rady. „Prosím pěkně, my nebudeme určitě rozhodovat o tom, co kdo má zpívat, ale zda taková věc, takováhle tvorba, má právo být na veřejně-právním médiu. O tom já silně pochybuji.“
Jak z posudků shovívavého cenzora-lektora v době těsně předlistopadové: my to zakazovat nebudeme, ať si to ti mládenci zpívají, ale ne v našich socialistických kulturních zařízeních.
Doporučuji přečíst si zápis celý. Až do konce, kde Florian a Zelenka tlačí přítomného generálního ředitele Václava Kasíka, aby s Radiem Wave konečně něco udělal, času je málo.
Radním dochází trpělivost. Mně taky. Zvláště při pomyšlení, že takhle mohou hodnotit i důležitější věci než je rocková hudba a stanice pro mladé.
Kdo neví, že neví, tomu není pomoci. Florian a Zelenka by měli rezignovat. Ve vyjádřeních, co si ode mne Český rozhlas objednal, to rád rozvedu podrobněji.

Zdroj: Hospodářské noviny, 04.11.2008   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Přebírá Radio Wave od BBC nacistický repertoár?
(počet příspěvků: 8, poslední: 2008-12-05 18:42:18)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist