Nacerno.cz

              

Vydáno 09.06.09 Týdenní komentáře

Dobrodružné rande Václava Havla s Joan Baezovou
Zítra tomu bude dvacet let, co festival Bratislavská lyra zažil největší skandál své historie. Tedy ještě větší, než dvacet let předtím, kdy vítězství Písně o mé zemi (od Karla Černocha) tak rozčílilo budoucího premiéra Štrougala, že ve svém stranickém projevu, přenášeném televizí, skloňoval jak hotentot.

Jaro 1989 začalo vůbec pěkně.
V polovině května se vrátil z komunistického kriminálu Václav Havel. To, že ho pustili už po polovině osmiměsíčního trestu, mu dodalo kuráž. Během domácí oslavy smluvili se scénáristou Jiřím Křižanem hned na příští den schůzku do restaurace Na rybárně, už docela pracovní, i s mluvčím Charty 77 Sašou Vondrou. Odhadli, že když se předtím nebáli petici za Havlovo propuštění podepsat i známí divadelníci, má naději i případný nový text. Napíše ho Havel.
Název navrhnul Křižan. Znovu prokázal vtip i odvahu pravého Valacha, který odmítnul státní Gottwaldovu cenu za film Signum Laudis (1980). Několik vět kdekomu připomnělo Vaculíkových 2000 slov z Pražského jara 1968.
Zrovna tehdy se chystala do Bratislavy Joan Baezová.
O někdejší královně amerického i světového folku měli pořadatelé i část českého undergroundu shodně kusé informace. Agitovala proti válce ve Vietnamu a patří do Seegerovy levičácké party.
Že Baezová pozvala do Bratislavy i Havla, mi řekl jeho budoucí tajemník, rockový publicista Vladimír Hanzel. Prý to Havlovi někteří kamarádi rozmlouvají, že si Baezová chce jen zvýšit popularitu. Vzkázal jsem, proč má Havel na Lyru jet. Baezová během koncertu v aréně ve Wembley 20.srpna 1978 připomněla sovětskou okupací Československa a několikrát se zastala politických vězňů v SSSR, Číně i v komunistickém Vietnamu.
V hale Na Pasienkoch to začalo havlovsky neohrabaně a roztomile. Vzrušeně mi líčil, jak nesl Baezové kytaru, aby byl nenápadný. I letmým pohledem jsem přitom nemohl nevidět estébácké rojení bílých košil a tmavých obleků. Kdyby tušili, co je čeká!
Když Baezová po nenápadném začátku uvedla ukolébavku, kterou „naposled zpívala pro Lecha Walesu,“ publikum souhlasně zařvalo. Za chvíli pozdravila Petra Cibulku a další vězně svědomí, i Chartu 77 a Václava Havla. Málem jsem ohluchl, jak vedle mě zaječela dívka s tváří lidové Panenky Marie. To byla Zuzana Homolová, jindy nejtišší z celého československého folku.
Potom zpěvaččin překvapivý host Ivan Hoffman, tehdy víc písničkář než novinář, spustil „Nech mi nehovoria, že mám vravieť hlasno,
tí, čo tichým včera rozbíjali ústa, nech sa netvária, že už v tom majú jasno, tí, čo s veľkou slávou a za moje dane objavili chrústa“. Vzteky a strachy bledý ředitel Slovkoncertu mu nechal vypnout mikrofon. Posluchači pískali.
Jakoby Joan Baezová chtěla na závěr všechny uklidnit sborovým zpěvem, začala s C&K Vocalem, Vladimírem Mertou a s Michalem Prokopem konejšivou Donna, Donna. Dozpívala bez mikrofonů, ředitel je vypnul definitivně. Nakreslila mi ho pak na obal svého prvního alba: soudruh si ucpává ucho rukou.
Ohlášenou tiskovou konferenci pořadatelé odvolali, protože „umělkyně nedodržela smluvní podmínky.“
S Baezovou jsme to oslavili u ní v Hiltonu. Estébáci tam pustili i manžele Čarnogurských a překladatele Zdeňka Urbánka. Ten se do mexických očí a jednání „z nejkouzelnějších lidských bytostí“ zadíval; viz samizdatové Lidové noviny. Ve stejném letním čísle ocitovaly i dvě reakce z odborářského deníku Práce: „jednoznačný vrchol festivalu“ (14.6.) a den nato „Poskytla platformu lyrového jeviště myšlenkám, které jsou v nesouladu se zájmy naší společnosti.“ Podepsán vždy Petr Žantovský, budoucí životopisec Klausův, Železného a Topolánkův.
Tou dobou už v restauraci Paroplavba schvalovali Havlovi přátelé text Několik vět. Rychlý Jan Rejžek mi ho dal na mejdanu u Honzy Buriana.
Jaro nám s písničkáři hezky pokračovalo.

Zdroj: Hospodářské noviny, 09.06.2009   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Dobrodružné rande Václava Havla s Joan Baezovou
(počet příspěvků: 7, poslední: 2009-06-13 05:06:49)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist