Nacerno.cz

              

Vydáno 16.06.09 Týdenní komentáře

Nepřítel Václava Klause na jedenáct: intelektuál
Mé generaci hlavně vládli nacisté a komunisté. Shodně považovali intelektuály za škodnou. I proto je mi nedobře, když český prezident opakovaně přisuzuje intelektuálům či inteligenci dalekosáhlá provinění.

Nacisté vykreslili jako vrchol protilidovosti intelektuála židobolševického, s jiným nepočítali. Komunistům takové prosťáčkovství znesnadnil už Karel Marx svým vyznáváním Aristotelovy zásady O všem je nutno pochybovat. Oddělili tedy intelektuály marxistické od buržoazních. A zavedli pojem pracující inteligence. Jakože běžný intelektuál na rozdíl od dělníků a rolníků nepracuje.
Václav Klaus někdy pranýřuje intelektuála levicového, jindy si vystačí s intelektuálem jako takovým. Nejčerstvěji v předmluvě ke knize, schystané k sedmdesátinám Karla Gotta a jeho prozpívanému půl století. „Stejně dlouhou dobu nad ním intelektuální kritikové české hudební sféry ohrnují nos,“ počítá prezident.
Klaus se mýlí; mladého Gotta kritici vítali. I ti intelektuální. Třeba budoucí cimrmanolog Ladislav Smoljak. Po třetí semaforské Zuzaně oznámil redakci Mladého světa, že příštím Slavíkem bude Gott. Jiří Bajer v článku First Big break (Divadelní noviny č.21/1964) prorokoval Gottův zahraniční úspěch. Další muzikolog Leo Jehne detailně rozebral tenoristovy schopnosti (Karel Gott, Melodie 5, 1967) které „jej i v evropském, ba i světovém měřítku řadí mezi čelné zpěváky zábavné hudby.“
Režisér nové vlny Jan Němec obsadil Gotta do celovečerního filmu Mučedníci lásky a věnoval mu experimentální polodokument Čas lásky a růží.
Nebo má Klaus na mysli jakési intelektuální kritiky, o kterých nemám tušení? Přitom jsem býval Gottovi nablízku. Nabízel mi, abych se stal ředitelem jeho souboru a divadla.
Z té doby pamatuji ojedinělé „ohrnování nosu“. Stalo se v Literárních novinách, nos ohrnul spisovatel Karol Sidon. Jiní si začali dovolovat až později, nikoli v klausovsky „stejně dlouhou dobu“.
Co a proč se v Gottově hudebním směřování od konce 60.let měnilo, o tom mnozí kritici psali konkrétně. Chápu, že se to do prezidentského vinše nehodí.
Klaus se věcně mýlí i tam, kde by ho mohly vést jeho ekonomické znalosti. Tvrdí, že v komunismu „soukromý sektor byl prakticky vymazán z povrchu zemského, ale takzvaná svobodná povolání, zpěváci a další umělci na volné noze v tom představovala ojedinělou výjimku. A Karel Gott toho dovedl využít.“
Cožpak prezidentovi opravdu žádný z jeho rádců neobjasní, co znamenala „volná noha“ v agenturně-stranicko-estébáckém řízení umění? Že výjimkou byl právě Gott a několik málo dalších? To se na Hradě nikdo ani nezastydí při pomyšlení na Martu Kubišovou, kriminalizované rockery a jazzmeny, folkaře vyštvané z vlasti nebo jinak umlčené, kteří „toho“ nedovedli využít?
Nedávno Klaus udělil Čestnou plaketu prezidenta republiky divadelníkovi Ivanu Vyskočilovi. O čem si asi tak popovídali? Mrknul někdy Klaus na to, co říkal Vyskočil, když v Brně dostal čestný doktorát JAMU? „...jsem člověk šedesátých let dvacátého století. Těch šedesátých let, jejich počátku. Té skvělé intelektuální, ideové, filosofické diskuse, jež byla potlačena i zfalšována ideologickými a politickými zájmy.“
Vyskočil vzpomněl i na své text-appealy, hru, „s textem, slovem, řečí, myšlenkou, představou, příběhem, fabulací. Prostě ta intelektuálština, tak velice z tolika stran a postů bagatelizovaná.“
Bez trpkosti podotkl, že snahy ptát se a zkoumat je dnes asi ve světě víc než u nás. „Za komunistického režimu se to vůbec nedalo...Prakticismus oproti tomu nějaké takové intelektuálské zkoumání a studium nechce a nepěstuje.“
Slovo intelektuál vzniklo ve Francii jako nadávka těm, co kritizovali Dreyfusovu aféru a politici je nařkli z elitářství a nedostatku vlastenectví.
Ivan Vyskočil váží slova úplně jinak.

Zdroj: Hospodářské noviny, 16.06.2009   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Nepřítel Václava Klause na jedenáct: intelektuál
(počet příspěvků: 8, poslední: 2009-06-30 17:17:16)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
WWW adresy klubů, kamará
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
 bullet  Doporučujeme
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe s Olmerovou a
Wagner skladatel opět př
Donizetti plný gagů a te
Český rozhlas o mně třik
Roberto Alagna umocní ka
Nový něžný vzkaz písničk
 bullet  Nejdiskutovanější
40 let bez výmluv - Nad poetickým rockem C&K Vocalu (967)
Český pop žije (417)
Kdy a kam za Jiřím Černým v roce 2019 (310)
Naše vypálené iluze (109)
AKTUÁLNĚ! - VE ŠVANDOVĚ DIVADLE 3X VÁCLAV NECKÁŘ (99)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Kamarád i dezertér (65)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (63)
Přechytračíme i USA? (63)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce: Inzeráty a inzerce zdarma · Bazar · Antikvariát · Mimibazar · Byty · Stroje · Seznamka · Zaměstnání   
Magazín: Nacerno.cz    Volný čas: Rande · Rychloseznamka ··Fotoalbum · Horoskopy
Další informace: Reklama · Napište nám    Správce: © 2003 - 2017 TANGER infosystems s.r.o.

TOPlist