Nacerno.cz

              

Vydáno 22.06.10 Odjinud

Z bloku 02: Bém je jinde
Politologové se dohadují, co pražské ODS nejvíc uškodilo v očích voličské veřejnosti. V mých očích to byla kulturní politika magistrátu.

Jistěže vím, že kultura není všechno a že bych se měl rozhodovat i podle jiných věcí. Proto jsem třeba ocenil předvolební heslo ODS, které vyzdvihlo pražskou dopravu. Jako téměř každodenní uživatel tramvaje, metra i autobusu jsem si říkal: ano, slušně zvládají dokonce i tu rozvrtanou Letenskou pláň.
Jenže líp bych snesl pomalejší dopravu než to, jak magistrát zacházel s divadelními granty, jak vyhodil z Galerie hl.m.Prahy ty nejschopnější a hlavně jak měnil a zdůvodňoval své postoje ke Kaplického vítěznému návrhu Národní knihovny. Názory na architektonickou či jinou krásu můžeme mít každý jiné, ale ti, kdo o jejím vřazení do Prahy rozhodují, nemají mlžit, natož si účelově vymýšlet.
Pavel Bém nikdy nevysvětlil, proč náhle změnil svůj postoj k umístění knihovny. Radní Milan Richter, který šlapal ve vedení Galerie HMP jak slon v porcelánu, měl oproti Bémovi jen štěstí, že veřejnost se o galerie zajímá mnohem méně než o Národní knihovnu.
Psával jsem o tom všem do Hospodářských novin už když se to dělo. Třeba 16.10.2007 pod titulkem Kam že sahá horizont pražských zastupitelů?
- „Když půjdu se svými dětmi, a vy a řada dalších občanů po Karlově mostě,“ líčil David Vodrážka moderátorce České televize Daniele Drtinové „tak najednou vedle Hradčan uvidí oko. Oko, které bude vlastně trčet...to oko skutečně ční nad horizont...a myslíme si, že Národní knihovna má být knihovna a ne rozhledna.“ -
Jenže „oko“ by vůbec nebylo z mostu vidět, jak ukázal pokus s balonem, vysokým jako Kaplického knihovna.
A protože neznám žádné Vodrážkovy přednosti, jimiž by zastínil svou trdlovitou úlohu v kampani proti Kaplického knihovně, říkal jsem si: Chudák ODS, jestli teď nemá na prvního místopředsedu lepšího kandidáta.
Vodrážka na kongresu jasně prohrál, proti úspěšné Miroslavě Němcové nic nemám. Do nejužšího vedení ODS nebyl zvolen jediný pražský zástupce. O těch, kdo takhle hlasovali, řekl Milan Richter: "Vnímám to tak, že jsou prostě na vlně toho, že dělají revoluci." Od toho člověka se už kloudné věty nedočkám. Natož myšlenky.
Čekal jsem, jak se zachová Pavel Bém. "Není možné, aby Praha na sobě nesla odpovědnost za volební debakl ODS v parlamentních volbách,“ bránil se proti výtce, jakou mu ovšem nikdo neadresoval. Tím se vyhnul odpovědnosti, kterou on a pražská ODS nesou za neúspěch, vskutku ojedinělý v pražské historii nejsilnějších pravicových stran.
A protože nejlepší obrana je útok, navrhl budoucímu premiérovi Nečasovi, aby pražská ODS měla v uvažované vládě jednoho ministra. Jeho kvalifikace? Především člen p r a ž s k é ODS.

Zdroj: Načerno, internetové stránky   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Z bloku 02: Bém je jinde
(počet příspěvků: 28, poslední: 2010-08-11 11:08:38)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist