Nacerno.cz

              

Vydáno 27.02.12 O kultuře a hudbě->Hudební recenze

Dylan splácí Williamsovi půjčku
„Smíchejte Fatse Domina s Hankem Williamsem a máte začátek rokenrolu,“ napsal kdysi novinář Michael Gray. Dvěma jmény tak charakterizoval hlavní zdroje americké rockové hudby: černošské rhythm and blues a bělošskou country music. Pokud není český čtenář kovaný v country, připomeňme mu, že alabamský rodák Hank Williams byl mj. autorem melodií, které u nás nazpívali Michal Tučný (Vlak půlnoční), Karel Hála (Dej mi pár okovů) nebo Karel Gott (Nechtěl bych).

Vinou svých problémů s alkoholem měl Williams na celou písničkářskou a zpěváckou kariéru necelých šest let. Než na nový rok 1953 v devětadvaceti cestou na koncert zemřel na zadním sedadle svého cadillaku, natočil 125 písniček. Jedenáct vedlo v USA singlový prodej. Posmrtně mu získaly desítky cen a poct včetně členství ve třech Dvoranách slávy: countryové, rockové a celoamerické.
Do škol dlouho nechodil, moc nečetl, noty neznal, hraní na kytaru odkoukal na nádraží od jižanského černého bluesmana, ale písničky prý psal tak jak pil whisky: jako kdyby nebylo žádné zítra. Ostatně jeho poslední singl se jmenoval I’ll Never Get Out of This World Alive - Živý ze světa nevypadnu.
Nebyl hlasový ani nástrojový virtuóz, lidé však v jeho prostých textech našli svá zklamání a prohry. Jestliže se americká country někdy dělí na farmářskou a psaneckou, Williams patřil k té druhé, stejně jako mladší Johnny Cash.
Ženy věřily Bobu Dylanovi
Existuje několik alb, jež countryové i jiné hvězdy věnovaly Williamsovu repertoáru. Nejúspěšnější bylo album Timeless, které získalo v roce 2001 i cenu Grammy. A Hank Williams jr. vydal už v roce 1969 dokonce Songs My Father Left Me – Písně, co mi nechal otec. Tedy téměř stejný projekt jako jsou nynější Ztracené zápisníky (The Lost Notebooks) Hanka Williamse. Syn tehdy prostě zhudebnil pár textů, k nimž otec už nestačil napsat melodie.
Dvanáct textů si pro Ztracené zápisníky zhudebňovali sami zpěváci. V tom je album výjimečné.
Že po countryové legendě zůstalo ve čtyřech zápisnících a porůznu i na papírkách 66 textů či náčrtků, se vědělo dávno. Ale teprve v roce 2002 se čtyři dámy z příslušného vydavatelství dohodly, aby ten poklad vynesl na světlo Bob Dylan. Zárukou kvality bylo nejen jeho jméno, ale i to, že označoval Hanka Williamse jako svůj první idol.
Původně měl Dylan texty vybrat, zhudebnit a nazpívat sám.
Nakonec přizval pestrou společnost: countryové klasiky (Alan Jackson, Vince Gill, Patty Lovelessová, Merle Haggard), spřízněné duše (Williamsova třicetiletá vnučka Holly Williamsová, Lucinda Williamsová jen s náhodnou shodou příjmení, Levon Helm, kdysi z kanadského Bandu), jazzovou Noru Jonesovou, rockovou Sheryl Crowovou, svého syna Jakoba Dylana (springsteenovská píseň Oh, Mama, Come Home) a nejméně očekávaného Jacka Whita, novátorského rockera, který v You Know That I Know nezapřel, že předtím psal pro skupinu White Stripes a teď pro Dead Weather.
Polovina písní je blízko waltzu nebo valčíku, zkrátka ve tříčtvrtečním rytmu. Hned při Jacksonově vstupní You´ve Been Lonesome, Too se posluchači vybaví I´m So Lonesome I Could Cry. Díky podobným názvukům má pamětník někdy až dojem, jakoby tvůrci alba – ať z úcty k legendě, nebo z radosti nad jednoduchostí žánru – soutěžili, čí hudbu bude nezasvěcenec považovat za dílo Hanka Williamse seniora.
Všichni soutěžící obstáli, ale vítězí oslavovaný senior.

Various Artists
Thw Lost Notebooks Of Hank Williams
Columbia Records 2011

Zdroj: Hospodářské noviny 23.02.2012   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Dylan splácí Williamsovi půjčku
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist