Nacerno.cz

              

Vydáno 22.12.12 O kultuře a hudbě->Hudební recenze

Objevný písničkový Blázinec
S mimořádnými nahrávkami tuzemských písničkářských stálic tento rok nešetřil. I ze srovnání s Nohavicovým albem Tak mě tu máš, Radůziným Ocelovým městem a Plíhalovými Vzduchoprázdninami se však svou objevností skví Blázinec, premiéra takřka neznámé autorské dvojice Lstibůrek/Král.

Kdo by si pustil Blázinec naslepo, aniž by předem četl „osoby a obsazení“, možná by hádal na autorství Vladimíra Merty, Oldřicha Janoty, Jiřího Smrže nebo i Jana Budaře, nejmladšího z této náročné a trvanlivé kategorie na pomezí nadčasového folku a šansonu.
Až když začnete mezi čtrnácti zpěváky rozpoznávat přinejmenším Jiřího Suchého, Marka Ebena, Tomáše Kluse nebo Báru Basikovou a pohlédnete na obal, „tajemství“ je prozrazeno: celý Blázinec vymysleli dva autoři, někdejší spolužáci z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka. Texty Robina Krále (nar.1981, vnuk básníka Iva Štuky) zhudebnil a zaranžoval Jan Lstibůrek (1982), baskytarista s praxí mj. ve skupině Toxique, Orchestru Karla Vlacha a studijním pobytem na amsterodamské konzervatoři. A k hotovým písničkám si navrhli a vyzvali ideální interprety.
V PRVNÍ OSOBĚ A TAKY O SOBĚ
Normálním člověkem Davida Kollera počínaje až po závěrečnou V noci se mi zdálo, s Petrou Páchovou, Lstibůrkovou menželkou, vystihuje každý text nějakou duševní poruchu. Přesto se Blázinec vůbec nepodobá výčtu diagnóz. Všichni interpreti zpívají nebo zpola vyprávějí nejen v první osobě, ale jakoby opravdu za sebe. Někdy překvapivě, s odstupem (Multifobik Wabi Daněk: „mám strach/že v noci potkám svýho bráchu/a nejvíc ze všeho/se bojím toho strachu“), jindy v očekávanější roli (Narcis Tomáše Hanáka), ale pokaždé s důrazem vůči posluchači. Jejich blázinec se spíš než Bohnicím podobá světu kohokoli z nás.
Královy verše mohou řadit k vrcholům svého repertoáru i zúčastnění autorští mistři. Třeba Jiří Suchý coby Klaustrofobik: „mé tělo stlačené je zahrabáno v písku/uvnitř se zatínají nejdrobnější svaly/zadřené zrnko na dně obelisku/kde jsou ty ruce/co mě zakopaly.“ Nebo Marek Eben, Zaznamenávač: „Cestička životem je tuze hrbolatá/je třeba stále znovu zálohovat data/vždyť srdce dotepe a rozplyne se dotek/a kdo jsem byl, se pozná jenom z fotek“
DĚLAJÍ ČEST JEŽKOVU JMÉNU
Královy rýmy jsou bez výjimky štěpné, většinou zvukomalebné a původní, nikdy ne laciné. Nad to a především plné myšlenek a obrazů. Pedagog Ježkovy konzervatoře Jiří Šlupka Svěrák může být se svým absolventem textařství a scénáristiky (a bakalářem estetiky na filozofické fakultě UK) tuze spokojený.
Texty Blázince se ke zhudebnění přímo nabízely; nejvíc svou rytmičností a tématickou pestrostí. Ani Jan Lstibůrek přitom nezapřel svého učitele, jazzového skladatele, aranžéra, dirigenta a pianistu Milana Svobodu. Každé téma pojal jinak po svém, nejčastěji se směsí osamělosti, humoru a zvukového podivínství (mezi dvaceti nástroji mj. harmonium, psací stroj, pikola, basklarinet, flétna, tuba). Nikde si nepomohl rutinou. Ani v Árii láskou posedlé, s osobitou sopranistkou Vandou Šípovou, mozartovskou Donou Annou z bratislavské opery.
Zdánlivě křehkou konstrukci Blázince bezpečně vyztužují čtyři různé miniatury Autistky s obdivuhodně přesnou a prostou Ewou Farnou.
Jan Lstibůrek/Robin Král
Blázinec
Wiselimits 2012

Zdroj: prosinec 2012, Hospodářské noviny   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Objevný písničkový Blázinec
(počet příspěvků: 1, poslední: 2013-01-16 09:35:40)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist