Nacerno.cz

              

Vydáno 26.05.13 O kultuře a hudbě->Hudební recenze

Debbi zpívá jako delfíni plavou
Dvacetiletá dcera české matky a německého otce, která si říká Debbi, zpívá naštěstí úplně jinak než vypadá na barevných portrétních fotografiích, které obalují její druhé studiové album Love, Logic & Will (Láska, Logika & Vůle). Ze strnulosti voskových figurín není v jejím projevu nic. Muzikálnost, s jakou se volně pohybuje ve spleti stylů, nálad a údobí, nepochází z oné české přičinlivosti, jaká i sebemladším šampiónkám talentových soutěží umožňuje bezchybně napodobit hlasy i repertoár světových hvězd a jejich posluchačům nechat se kolo od kola unášet až do finále těmito odposlouchávacími zázraky.

OHLASY KALIFORNSKÝCH HIPPIES
Když dortmundská rodačka vypadla z Česlo Slovenské Superstar v semifinále, žila v Česku teprve sedm roků, nikdy předtím veřejně nezpívala a bylo jí sedmnáct. (Jako Anetě Langerové při její vítězné české Superstar v roce 2004.) Producent, autor, kytarista a klávesista Martin Ledvina však spolehnul na svou slabost pro muziku, kterou „neumí rozklíčovat svým mozkem“, a natočil s Debbi chytlavý taneční singl Touch The Sun a stejnojmenné první album.
Že by ale právě s Debbi měl Ledvina postupovat přesvědčivěji než do té doby s Langerovou, Lenkou Dusilovou nebo Tomášem Klusem, to snad tehdy nenapadlo nikoho. Ani když získala od akademiků Anděla za nejlepší píseň roku 2011.
Dnes naopak málokdo popírá, že album jako Love, Logic & Will už dávno česká zpěvačka nevydala. Určitě se víc vytáhli autoři písniček včetně Jany Kirschner a samotného Ledviny, který zakormidloval až do Kalifornie k hudbě hippies a šedesátých let. Jestliže se podobnost s náladami Sebastianovy skupiny Loving Spoonful ve skladbě Your Physical Presence v poněkud přetaženém aranžmá vytratí, pak v uvolněném popěvku Take This Song zvoní čirá radost až do konce, podobně jako v následující, pouze ještě hutnější By My Side.
Celá ta zvuková plavba je rychlejší, pestřejší, dobrodružnější – a přece jistá, samozřejmá, šťastná. První dojem je, vlastenci prominou, vysloveně americký, ve smyslu uvolněnosti, průzračnosti. S tím nemá nic společného dobře vyslovovaná angličtina. (I když je stylovější než spojení s němčinou a češtinou na albovém debutu.) Alfou i omegou je zpěvaččino frázování: talent postihnout ne strohý obsah textů, někdy povážlivě nenápaditých, ale jejich zvukomalebnost.

PERLOU JE TAKE ME THERE
Mezi mladými českými zpěvačkami jsou hlasy objemnější, průraznější i barevně pěknější. Přidržíme-li se sluchu hippies, Debbi není dravá jako Janis Joplinová ani mystická jako Grace Slicková, k níž má trochu blíž. Nemá meteorickou záři začátků Zuzany Michnové nebo Radůzy; ostatně taky zatím není autorkou. A pokud se o ní někdy uvažuje jako o interpretce popu, má pro něj nesrovnatelně skromnější hlasové prostředky než Pilarová nebo Lucie Bílá.
Jenže Debbi dostala od přírody, co nedá žádná škola: cit pro různé písničky. Což je něco úplně jiného než cit pro soul, folk (How Can I Resist, s melodií i hlasem Ivana Krále) londýnský kabaret ve stylu Kinks (Hey You), blues a jiné styly. Album jimi oplývá a Ledvinovo tvrzení, že tu chybí jen dechovka, metal a klasika, není moc nadsazené.
Albová stavba začíná nečekaně dvěma titulními skladbami Love, Logic & Will: na kratičkou, rozjímavou klavírní verzi najede pochodová údernost dávného detroitského Motownu. Coby tvůrce zvuku pozdvihl Ledvina i své tři zpívající spoluhráčky k úrovni autorů i Debbi. Perličkou alba je i díky saxofonovému odcházení Miss You od Jany Kirschner, perlou volná, kytarová You Take Me There od šesti autorů.
Pomineme-li pochybný bonus Ležím v tvé blízkosti, osamocený český text, který Lipo spíš drmolí než rapuje, zbývá nad albem jediný otazník: jak Debbi rozvine své vlohy, aby se někdy přiblížila i měřítkům, jaké světu nabízejí Suzanne Vegová, Kate Bushová nebo Alison Kraussová?

Debbi
Love, Logic & Will
SinglTon/Universal Music 2013

Zdroj: Hospodářské noviny 22.05.2013   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Debbi zpívá jako delfíni plavou
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist