Nacerno.cz

              

Vydáno 29.08.13 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Když Hansard vyje na měsíc
Po dvaadvaceti letech českých koncertů irského písničkáře Glena Hansarda se to očekávalo: také úvod svého úterního vystoupení na terasách Jízdárny Pražského hradu krajansky daroval dalšímu objevu dublinské písničkářské scény. Lisa O´Neillová s trochu nosovým, dřevně folklorním hlasem a rošťáckým půvabem Červené karkulky si od piana i kytary skromně uzpívala své.

Hned po ní začal Hansard písní Say It To Me Now, sám s kytarou. Zatažené nebe od začátku hrozilo prochladlému terasovému publiku slejvákem. Nakonec jedinou bouří tříhodinového večera rozpoutal Hansard. Vlastně trojjedinou: hlasovou, kytarovou a pohybovou.
Co ubral z žertování s publikem, to přidal své skupině Frames. Jako kdyby všech jeho jedenáct muzikantů nabilo současné turné po Americe a Evropě ještě větší energií, než obvykle vydávají. Vedle framesovských stálic, kytaristy Roba Bochnika, houslisty Colma Mac Noc Iomaira a tříčlenné rytmiky, se blýskly smyčce tří Irek a především žestě. Sólo afroamerického čahouna Curtise Fowlkese vnukalo vzpomínku na obdivuhodné partnery Armstronga nebo Fitzgeraldové z požehnaných šedesátých let jazzové Prahy.
Posluchačský zážitek se neměří podle etap ani žánrů, ale podle husí kůže.
JAK ZVUČIT ROCK VENKU?
A přece při všem prostoru, jaký poskytl spoluhráčům, na Terasách kraloval Hansard. Zpíval suverénně jak dvacetiletý Presley, divokým roztancováním připomínal Little Richarda, přecházel od rocku k folku nebo soulu s frajerskou marnotratností zeppelinského Roberta Planta.
Zlehka a nečekaně Hansardovi vyšla i předělávka motownského „korunního prince“ Marvina Gaye, taneční Baby Don´t You Do It.
Té noci mu přál i koláčovitý měsíc v úplňku. Mezi siluetami novogotických diviznových věží svatovítské katedrály se sunul warholovsky pomalu a Hansard si k němu z bujnosti i zavyl.
Kdo ale zcela nepodlehnul souhře těchto kouzelných náhod i takřka mystického keltského talentu, často musel zaslechnout i rozmlžený zvuk, „kouli“, namísto jasných a vzájemně sladěných barev. Sóla zněla čitelněji než kapela vcelku. Z tohoto srovnání vycházely líp předchozí koncerty v pražské Arše.
ZPÍVAJÍ ÚPLNĚ VŠICHNI FRAMES
Nebyl by to ovšem rozdávačný, pokorný Glen Hansard, čistá irská katolická duše, aby během šesti přídavků znovu nepozval za mikrofon Lisu O´Neillovou, houslistu Colma a v závěrečné Auld Trinagle dokonce i rovné, krásně obyčejné hlasy skupinových techniků. Kdo měl pusu ke zpívání, ten si zanotoval šedesát let starou, zlidovělou písničku irského radikála Dominica Behana o vězeňském zvonění. Co na tom, že ji už nahráli Pogues, Dubliners i Dylan a Bono ji loni zpíval v New Yorku s Hansardem.
O Glenově sólovém albu Rhythm And Repose napsali loni v The Rolling Stonu, že je to zatím to nejlepší, co kdy Hansard udělal. Dodejme: krom koncertů. Za pár týdnů začnou Frames v Chicagu nahrávat. Podaří se jim zvěčnit, čeho jsou teď plní?

The Frames
Terasy Jízdárny Pražského hradu
20.srpna 2013

Zdroj: Hospodářské noviny 22.08.2013   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Když Hansard vyje na měsíc
(počet příspěvků: 1, poslední: 2013-08-30 11:53:20)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist