Nacerno.cz

              

Vydáno 17.10.14 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Jak by se Netrebková líbila Verdimu?
Čas, dokonce i ten operní, je běžec s dlouhým krokem. Před dvanácti lety zpívala poprvé v newyorské Metropolitní opeře Anna Netrebková a pražské Národní divadlo tehdy nově nastudovalo ve „zpravodajské“ Morávkově režii Verdiho Macbetha. Pět let poté jsme Netrebkovou viděli hned v úvodním přímém přenosu z MET do českých kin (Romeo et Juliette) a už za měsíc (12.1.2008) jsme mohli pražského Macbetha porovnat s newyorským.

Minulou sobotu začala MET další sezónu přímých přenosů stejnou inscenací. Zdánlivě stejným Macbethem.
V režii Adriana Nobla a na scéně Marka Thompsona se ale představilo úplně nové obsazení. Ne tedy jenom Anna Netrebková jako Lady Macbeth, třebaže k ní se už měsíce předtím upínala téměř veškerá pozornost operních kritiků.
Netrebková už v předchozích devíti přenosech dokázala najít pro každou roli od Popelky až po Donu Annu strhující pěvecký i herecký výraz. Jenomže Verdi ve svém často citovaném dopise chtěl, aby vraždící Lady Macbeth „byla pokřivená a šeredná...měla naturální příšerný dutý hlas...“.
Platinová Netrebková – naprostý opak své scénické předchůdkyně Marii Guleginové – je velkofilmově krásná. Zpívá dokonale, jak se sluší na Marii Callasovou 21.století. Pokud Callasovou úplně nedosahuje v dynamice, nabízí zase svůj mrazivý, promyšlený chlad. Proměna k závěrečnému šílenství je pak hluboká, prostá vnějškové teatrálnosti. Potlesky po sólech, někdy až půlminutové, patřily skutečnému umění. Neboť hity jako takové v Macbethovi nejsou.
Pro titulní roli by se v MET našlo uchazečů mnoho, srbský barytonista Željko Lučič však suverénně dal na všechny zapomenout. Oproti svému loňskému Rigolettovi zní tmavěji a našel se i v inspirativní herecké přizpůsobivosti. Nejen s Netrebkovou, ale i s hlavními mužskými partnery.
Maltský tenorista Joseph Calleja už ničím nepřipomíná váhavého mladíka, jehož kdysi pro Českou televizi zpovídal Jan Králík. Takovému Macduffovi lze i jevištně věřit, že Macbetha nakonec zabije. (I když jen v režijním náznaku.)
Vavřín verdiovské zvukové krásy by měl dostal německý basista René Pape v roli Banka. Jeho árie i duet s Macbethem byly operním svátkem.
V trojici shakespearovských témat zhudebněných Verdim působí Macbeth místy nevyrovnaně. Nejen proto, že byl první; Otello a Falstaff přišli až o čtyřicet let později. Verdi tušil, oč půjde a jak to budě těžké. „Tato tragédie je jedním z největších výtvorů člověka... Jestliže z toho nemůžeme udělat něco velkého, ať se pokusíme z toho udělat něco výjimečného,“ psal libretistovi Piavemu.
Silná, překvapivá a ničím předem nesignalizovaná místa napsal především orchestru. A ovšem i ansámblům a sborům. Jestliže ty mužské v lecčem předjímají zámecké scény z Rigoletta, pak čarodějnické svou rytmickou originalitou vyjadřující podivínství a záhady znějí u Verdiho jako novum.
Vyznění Macbetha by asi prospělo zkrátit a odpatetizovat hudebně nezajímavý závěr opery, ale neraďme po dvou stech letech.
Na dirigenta Fabia Luisiho zbývá jediná věta: měl vedle orchestru v ruce celý večer a líp zpěvákům už vyhovět snad ani nemohl.

Zdroj: Hospodářské noviny 10.13.2014   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Jak by se Netrebková líbila Verdimu?
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist