Nacerno.cz

              

Vydáno 20.10.14 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Mozartova newyorská hitparáda radosti
Žádná opera tak neoplývá nezapomenutelnými melodiemi jako Figarova svatba. Nebýt však Mozartovy geniality, příběh nekonečných intrik a pravdě nepodobných záměn takřka všech postav by se - při vší úctě k libretistovi Lorenzovi da Pontemu - místy vlekl. Nebylo by to na operních jevištích prvně.

Že nové nastudování Figarovy svatby v newyorské Metropolitní opeře (MET) letí a bláznivý den je napínavý od předehry (už s hereckými akcemi) až po happy end s dvojitou svatbou, na tom má hlavní podíl britský režisér Richard Eyre. Stejně jako ve svých předchozích režiích přímých přenosů (Carmen, Werther), i minulou sobotu se zcela svěřil duchu hudby. Ani v časovém posunu do Sevilly dvacátého století nebylo díky souznění s Robem Howellem (kostýmy a výprava) nic rušivého. I čača, náznakově zatančená Figarem a Zuzankou, mozartovské hybnosti slušela.
Německá sopranistka Marlis Petersonová (v přenosech z MET i Ofélie v Thomasově Hamletovi) tak zúročila svou dávnou průpravu v jazzovém tanci a vůbec byla Zuzankou k pohledání; žádnou rokokovou dívenkou, ale sebevědomou, chytrou a živočišnou ženskou, osou celé komedie. Nejvíc jiskřilo v jejích scénách s nenechavým hrabětem. Švédský barytonista Peter Mattei přesvědčivě herecky i pěvecky balancoval mezi vrchnostenstvím a náruživostí. Oba pěli dokonale, jako všichni ostatní včetně menší role Bartola. Však taky John del Carlo jindy zpívá i titulní roli Dona Pasquala.
Jak už to na světových scénách bývá, záskoky za nemocnou hvězdu objevují hvězdu novou. Hraběnku měla zpívat proslulá sopranistka Marina Poplavská; pro mladou Američanku Amandu Majeski to byl v MET debut. I když svou vysokou postavou zkraje působila až sošně, postupně víc upoutala zvukovou vznešeností, silou a suverenitou.
Jediná mezzosopranistka večera Isabel Leonardová v kalhotkové roli Cherubína ještě znásobila všechny podoby své komediálnosti, jakými posloužila Mozartově hudbě už v Cosi fan tutte coby Dorabella. Její kukuč blýská od jedné partnerky ke druhé, někdy na samé hraně exhibicionismu. V očekávání její Rosiny v Lazebníku sevillském to ale může být spíš příslib než obava.
Uprostřed takového obsazení si nemohl být svým úspěchem předem jistý ani ruský basbarytonista, baškirský rodák Ildar Abdrazakov. Jiné opeře v MET, knížeti Igorovi, sice teď vládne doslova knížecím hlasem, hebkým a podmanivým, ale mozartovské Figarovy popěvky jsou jiná káva. Imponoval především tónovou jistotou, jakoby i vyšší polohy byly pro něj radostí. Sypal je z rukávu. Stejně si věřil i herecky. Proto se dokázal prokoketovat i v soubojích s rozenými pábitelkami.
Nestárnoucí James Levine dirigoval sólisty, sbory a hlavně tradičně skvělý orchestr po svém zvyku: bez rozevlátých gest, s nejúspornější mimikou. Kde jiní mávají jak strážník na křižovatce, Levine mírně zvedá obočí. V jeho podání má každá hudební fráze svou barvu a náladu. U tak originálního skladatele, jakým byl Mozart, který se takřka nikdy neopakoval, je Levinova interpretační věrnost a přesnost bonusem zvláště pro posluchače, kteří ještě víc než hlasy poslouchají nástroje.

Zdroj: Hospodářské noviny 10.20.2014   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Mozartova newyorská hitparáda radosti
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist