Nacerno.cz

              

Vydáno 16.02.15 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Polsko-slovenský tandem přinesl duši do MET
Ne zcela vyprodané hlediště newyorské Metropolitní opery mohlo v sobotu signalizovat, že spojení hudby Petra Iljiče Čajkovského a Bély Bartóka aktovkami Jolanta a Modrovousův hrad není šťastný dramaturgický tah. Spíš se ale publikum spletlo. V "přenosové éře" totiž šlo o přelomovou událost.

Nikoli kvůli sopranistce Anně Netrebkové. I když právě ona je od přenosů do kin neodmyslitelná už od toho prvního v roce 2007 a pro titulní roli slepé královské dcery Jolanty si neomylně našla snivý, okouzleně dívčí výraz, úchvatný pěvecky i herecky. Rozhodující nebyl ani svrchovaný dirigent Valerij Gergijev, jehož světová pověst ještě převyšuje Netrebkovou.
Duši vdechli oběma operám především inscenátorští debutanti v Met: režisér Polské národní opery Mariusz Treliński a jeho dlouholetý slovenský scénograf Boris Kudlička, mimochodem generální komisař Pražského Quadriennale 2011. Původně pohádkové náměty Hanse Christiana Andersena, respektive Charlese Perraulta oprostili od naivity, strašidelností a vůbec černobílého nazírání. Nedrželi se ustálených představ, co je les, co zámek, co Modrovousova mučírna. Naslouchali hudbě.
Snadnější to měli s hudbou Bartókovou, svobodnou, nezávislou na všech pravidlech, komponovanou od myšlenky k myšlence, od slova ke slovu. Scénické proměny se zdály spíš jen tušené, divák nestrhnul oči od basisty Michaila Petrenka jako impozantního Modrovouse (návštěvníci přenosů ho poznali už jako Galického v Knížeti Igorovi) a berlínské sopranistky Nadji Michaelové, poslední Modrovousovy ženy, už od pohledu cukr i sůl. Vnímaví posluchači si při jejich opakovaných otázkách a odpovědích prožívali svá skutečná i nepřiznaná dramata.
Čajkovského hudební výpověď je určitější, v nejlepším slova smyslu ruská: hluboká, protrpěná. Ve scéně Jolanty a jejího ženicha Vaudémonta, kde skladatel použil hlavního tématu své 5. symfonie e moll, je těžko inscenovat zcela volně. I tenor Piotra Beczały, v tomto lyrickém žánru dokonalý, se drží pojetí, jaké bychom v takových pasážích Čajkovského očekávali. Náznak čtyřbokého lesního zámku, umístěného na točně, skýtá dostatek prostoru hudebnímu romantismu i postavám příběhu. Z některých režie dostala i na malé ploše velký účin; především ze tří chův, ale i z maurského lékaře a vévody Roberta (znamenitého barytonisty Alexeje Markova). Slavné árii krále Reného nabídnul Ilja Bannik pevný, zrnitý bas, jímž zastínil i prkenné herectví.
Pokud bychom použili metr běžný při přenosech z Met, byly by to samé ódy na výjimečné hlasy. Zvláště ty z Ruska a okolí. Právem zaplavují světové operní domy jako ruští hokejisté kanadskou ligu. Propásli bychom však příležitost vyzdvihnout naprosto celistvé a originální spojení hudby a režijní, scénografické, ale i kostýmové a světelné nápaditosti. S videoprojekcí se, pravda, pracuje v dnešní opeře běžně, ale ne tak fantasticky, jako to předvedl polsko-slovenský tandem Treliński-Kudlička. Kéž by podobných debutantů bylo v Met víc.

Zdroj: Hospodářské noviny 16.02.2015   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Polsko-slovenský tandem přinesl duši do MET
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist