Nacerno.cz

              

Vydáno 11.08.15 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Hudba pro mou radost
(Díl 1: Mezi Amerikou, Valašskem, Slovenskem, Irskem a Islandem) - Hudba pro radost – ten rozhlasový pořad jsem poslouchal od svých dvanácti do čtrnácti let. Vymyslel si ho a uváděl Vladimír Dvořák. Aby byl pojmenování svého týdeníku věrný, musel se pokoušet trefit do gusta většiny posluchačů. Něčím takovým jsem se jako hudební publicista nikdy moc nezdržoval. A jak vidno z onoho jediného zájmena přivlastňovacího, které jsem vpašoval do dávného Dvořákova titulu, i teď využiju redakční nabídku doslova: „abyste čtenáře seznamoval s tím, co Vás v hudbě zaujalo.“

Z kompaktních disků mě vytrvale těší Vítr, ocenění J.J.Cala (THE BREEZE, AN APPRECIATION OF J.J.CALE). Ze známých i dříve nenahraných písniček oklahomského rockera sestavil celé album ERIC CLAPTON a nahrál je i nazpíval s anglickými i americkými přáteli. U nás některé Calovy skladby popularizoval alespoň Petr Kalandra. I on se držel návodu, který u předloni zemřelého autora, kytaristy a zpěváka nejvíc oceňují Clapton a Mark Knopfler: Když můžeš místo tří not zahrát jednu, udělej to. Tak si na albu vedou i Tom Petty, Willie Nelson a další.
I kdyby k nám ze Slovenska nedozněly jiné novinky než MORUŠA ČIERNA od JANY KIRSCHNER a BANSKÁ BYSTRICA od bratislavského tria KORBEN DALLAS, stačily by, aby člověk špicoval uši. Jana Kirschner se nespoléhá na výbornou pověst, suverénní frázování ani tmavé fluidum. Nikomu se nepodobá a se svým anglickým partnerem si umí napsat žánrově nejrozličnější skladby. Korben Dallas jdou ve stopách nezapomenutelného krajana Deža Ursinyho. Zejména Juraj Benetin je v trojjediné ursinyovské pozici zpěváka, kytaristy a skladatele uhrančivou osobností s vnitřním žárem. Ne náhodou si Kirschner a Korben Dallas příležitostně pomáhají.
Do neběžného folku skupiny BONSAI, ani popěvkovitého, ani filozofujícího, jsem se časech plzeňských Port nestačil pořádně zaposlouchat. O to větší radost mám z výběrového dvojkompaktu HISTORKA, NAHRÁVKY Z LET 1982 - 1998. Co novinář a kontrabasista Tomáš Hrubý vybral, sestavil a komentuje, je čirá hudba, žádné táborákové dojmy. A vůbec už ne truchlivé prodlévání v nemilosrdně krátkých životopisech dvou nejdůležitějších z Bonsaie, Františka Stralczynského (1961 – 1998) a Tomáše Poláčka (1960 – 2000). Tak celistvé, barvité a chápavé ohlédnutí za minulostí je u nás výjimečné.
Chválit další počinek dublinské skupiny U 2, SONGS OF INNOCENCE (PÍSNĚ NEVINNOSTI), je nošením dříví do lesa. Ale která ze světových legend hraje 37 roků v neměnné sestavě, s neutuchajícím koncertním elánem a hlavně s neotřelými autorskými nápady? Čímž nenarážím na dožívající Pink Floyd, ale hlavně na Rolling Stones.
Sedmadvacetiletá zpěvačka, klavíristka, skladatelka a textařka MARKÉTA IRGLOVÁ víc a víc dokazuje, že talent se nemusí upínat k „rodné hroudě“, byť to byla ta požehnaná valašská. Za posledních devět let Markéta žila v Irsku, Americe a na Islandu. Zprvu účinkovala s Glenem Hansardem, potom v národnostně pestrých sestavách. Dnes na jejím novém, druhém studiovém albu MUNA (ROZPOMÍNÁNÍ) převládají Islanďané v čele s producentem a otcem její dcery Sturlou Dórissonem. S výjimkou jedné si Markéta všechny písničky napsala sam. Jew to její nejvýraznější projekt. Neměřím ho ovšem Oskarem za písničku k filmu Once ani nejrůznějšími poctami pro stejnojmenný broadwayský muzikál. Původně tenký středoškolský hlásek z Valašského Meziříčí zní dnes plně jako kdysi Joni Mitchellová nebo současné písničkářky Björk či Kate Bushová. Kvůli Markétě Irglové rád brávám do rukou i anglický slovník. K docenění jejích textů nestačí neustále užívané charakteristiky (něha, pokora) ani křesťanské nasměrování. Autorčiny zpovědi jsou osobitější, plné otazníků. Stává se vykladačkou svého života a posluchače tak bezděčně nutí vnímat zároveň krásu i nejistotu.

Zdroj: Vital, časopis pro seniory, 1/2015   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Hudba pro mou radost
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist