Nacerno.cz

              

Vydáno 11.08.15 O kultuře a hudbě->Hudební nahrávky

Swingové slunce hřeje po pařížsku Zaz i sinatrovsky Boba Dylana
(Hudba pro mou radost, díl 2) - Rošťácký temperament holky z nároží a hlasová barva připomínající Edith Piafovou – to byly ještě před pěti lety hlavní signály, jež vysílala vysílala pod uměleckým jménem ZAZ hvězdička ročníku 1980, Isabelle Geffroy. Těmi strhla i posluchače festivalu Colours of Ostrava 2012. Dva roky poté tam už suverénně vládla. Její vývoj i cestu ke slávě přesvědčivě mapují čtyři alba. Nejnovějším, PARIS, oslavuje pomocí evergreenů typu Champs Elysées jak Paříž, tak éru swingu. Nezapře své okouzlení Bobbym Mc Ferrinem i Ellou Fitzgeraldovou, brilantně frázuje, a vůbec obohacuje svůj někdejší obraz kabaretiérky. V duetu s nestárnoucím devadesátníkem Charlesem Aznavourem (J´aime Paris au mois de Mai) se bez piety, zato s vervou setkávají vrcholy francouzské populární hudby.

Ještě překvapivější – i kontroverznější – je repertoárově srovnatelné album folkové i rockové legendy BOBA DYLANA. Už názvem SHADOWS IN THE NIGHT (Stíny v nociTÍNY V NOCI) přivolává vzpomínku na hit Franka Sinatry Strangers In The Night. Pomalým číslům nepřekonaného krále swingu se Dylan oddá cele. Nepatřím mezi ty, co se ptají jestli si z nás věčný taškář Dylan nedělá srandu. Mně zejména That Lucky Old Sun nebo Autumn Leaves vracejí do „starých dobrých časů“. Ty si Dylan ještě coby Robert Zimmerman užíval u rádia svých rodičů. Swingovat se jistě dá překvapivěji. Jenže netoliko samými příměry k Sinatrovi jsme my, pamětníci, živi.
Žádné sousto pro zaryté folkloristy, zato plynulé a šťastné pokračování vlastní autorské tvorby je album JIŘÍHO PAVLICI & HRADIŠŤANU, VTEŘINY KŘEHKÉ. Primáš a první zpěvák legendárního dolňáckho souboru zhudebnil patnáct textů, z toho třetinu od Michala Stránského. Z těch ke mně nejvíc promlouvá skácelovsky laděný Když ona hrozny trhala. Do samotného Jana Skácela, svého osudového básníka, se skladatel zaposlouchal ještě vreucněji než před šestnácti lety na slavném albu O slunovratu. Pavlica tentokrát tolik nehledá melodické motivy jako spíš vnitřní zvuk jednotlivých veršů. Ohlasy Pavlicova přednašečského zpěvu slyšíme i v podání ostatních sólistů. ALICE HOLUBOVÁ zdrženlivě něžnou krásu svého hlasu ještě prohloubila a rozmanitě odstínila.
Není výběr jako výběr. Krabička osmi prvních alb, dvou bonusových a jednoho DVD, SPIRITUÁL KVINTET, 55 LET, HUDBOU PROPOJENÝ SVĚT, není jen pohledem na nejtrvanlivější skupinu českého folku, která má za sebou odhadem 8 000 koncertů a hodně pře milión prodaných zvukových nosičů. Nebyl by to ani mozek a motor spirituálníků Jiří Tichota, aby tuto oslavu nepojal výběrem fotografií i průvodních poznámek a textů faktograficky, a přitom člověčensky, sžíravě i chápavě. Až po to udání, které na Spirituál kvintet sepsala ještě v létě 1989 (!!) místopředsedkyně ONV Klatovy. A mně přitom během oněch 55 let tolikrát Tichotovou partou bylo a je tak dobře...
Kalifornská zpěvačka, autorka a klávesistka BETH HARTOVÁ bývá v Česku často. A přece je vzácná: svým talentem. Je v ní tolik energie, až se vám vybaví rocková a bluesová legenda Janis Joplinová. I na novém albu BETTER THAN HOME. Ostatně s Hartovou stojí za poslech cokoli.

Zdroj: Vital, časopis, pro seniory, 2/2015   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Swingové slunce hřeje po pařížsku Zaz i sinatrovsky Boba Dylana
(počet příspěvků: 3, poslední: 2015-08-13 14:55:06)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist