Nacerno.cz

              

Vydáno 05.10.15 O kultuře a hudbě->Hudební recenze

Přenosy z MET začaly úžasným Trubadúrem
Podle kuloárového bonmotu prý k inscenaci Verdiho Trubadúra už 150 let stačí mít čtyři nejlepší světové zpěváky. Newyorská Metropolitní opera věří, že je ve všech oborech má. I proto se tam dlouze tleskalo během sobotního zahájení desáté sezóny přímých přenosů. Ty tradičně dosáhly i do českých kin.

První ovace patřily hvězdě nad hvězdami, sopranistce Anně Nětrebkové. V MET zpívá Leonoru poprvé a je znamenitá pěvecky, gesticky i mimicky, pro detailní kamerové záběry přímo zrozená. Jakákoli pochybnost, jestli Nětrebková není přeceněná reklamou, padá s každou její árií, až po závěrečné Miserere. Divadelní nerv Nětrebkové je stejně silný a prostý všeho exhibování i v jejích reakcích na oba nápadníky.
Potleskem pro hraběte Lunu při jeho prvním kroku na scénu diváci děkovali, že vizuálně i hlasově charismatický Dmitri Hvorostovský se po léčbě mozkového nádoru vůbec vrátil k divadlu. Pak už mohli naplno ocenit jeho šestou verdiovskou roli v MET. Dokonalý třiapadesátiletý barytonista italského kantilénového střihu v ní ubral na sebevědomí a přidal na lyričnosti. Vřeleji si árii Il balen del suo sorriso snad ani nelze představit.
Režisér David Mc Vicar, vynikající specialista na živé přenosy, si ze svého Trubadúra z roku 2009 vedle Hvorostovského a slovenského basisty Štefana Kocána (suverénní Ferrando, skutečný basso serioso) převedl do obnovené inscenace i americkou mezzosopranistku Doloru Zajickovou.
Její cikánka Azucena je pro (ne)pochopení staroromanticky překomplikovaného děje klíčová. V tom by ovšem ani ona asi nevyhověla stížnosti tenoristy Lea Slezáka: „Zpíval jsem Trubadúra nejméně stokrát, a přesto nemám nejmenší tušení, o co v této opeře jde!“
Zajicková však charakter Azuceny postihuje hlasem, hrou i maskou nezapomenutelně, ještě výrazněji než předtím Ježibabu v Rusalce nebo Amneris v Aidě.
Překvapením večera byl v titulní roli Yonghoon Lee. Pokud dvaačtyřicetiletý korejský tenorista nestačil ostatním třem protagonistům pohybovou proměnlivostí, vrchovatě to vynahradil osobitým, zvonivým, nezvykle tmavým hlasem. Chvílemi byli s Hvorostovským skoro nerozeznatelní. Skvělým frázováním a vůbec stylovou čistotou dokonce připomínal Aureliana Pertileho z prastarých záznamů. Na velkých scénách zpívá pouhých osm let, zřejmě má to nejlepší ještě před sebou - i spolehlivější závěrečné c v proslulé strettě.
Z takového Trubadúra člověk ochotně zapomene i drobné rytmické neshody mezi sborem a dirigentem Markem Armiliatem. Ani se nezastydí za rampu zasypanou nakonec květinami.

Zdroj: Hospodářské noviny 05.10.20125   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Přenosy z MET začaly úžasným Trubadúrem
(počet příspěvků: 2, poslední: 2015-10-07 13:29:21)

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Prohrává vkus
Všímám si lidí, z nichž
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
Když se řekne Jiří Černý
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (100)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist