Nacerno.cz

              

Vydáno 25.02.18 O kultuře a hudbě->Dojmy z koncertů a divadel

Mladá krev ve staronové newyorské Bohémě
Čím je pro Prahu Smetanova Prodaná nevěsta, tím pro New York zůstává Bohéma od Giacoma Pucciniho. V historii tamní Metropolitní opery se doteď dočkala více než 1 300 rekordních provedení. Čím je pro Prahu Smetanova Prodaná nevěsta, tím pro New York zůstává Bohéma od Giacoma Pucciniho. V historii tamní Metropolitní opery se doteď dočkala více než 1 300 rekordních provedení.



Už začátkem 20.století se během pětitýdenní návštěvy mistra italského verismu v New Yorku uváděly všechny čtyři jeho poslední opery; Bohéma zároveň i na další newyorkské scéně, v Manhattan Opera House.



Sobotní přímý přenos obnovené inscenace Franka Zeffirelliho z roku 1981 ukázal návštěvníkům dvou tisíc kin včetně těch českýcz nekonečnou lásku Newyorčanů se vším všudy: tleskali i výpravě po otevření opony v druhém jednání, hemžícím se figurkami z Latinské čtvrti v Paříži. V prostředí realistickém až po květináče za oknem chudého uměleckého podkroví drží svůj rekord také Zeffirelliho inscenace: dosud má za sebou 475 představení. Vystřídalo se v nich 48 sopranistek v úloze švadlenky Mimi a 46 tenorů coby básníků Rudolfů.



V historických komentářích se objevuje i jméno Jarmily Novotné. Mnozí dnešní čeští diváci samozřejmě pamatují zářivé gramofonové nahrávky šestadvacetiletého Petra Dvorského a ti nejstarší i nepřekonatelné podání Beniamina Gigliho z kompletu Bohémy v roce 1938.



Přesto by snad jen zatvrzelí staromilci nepodlehli milostné něze a ryzímu přátelství dnešních šesti postav pařížské bohémy. I když zdaleka ne všichni jejich představitelé jsou hvězdami světové opery.



Nové obsazení je silné už svým mládím: zhruba kolem pětatřiceti roků. Režisér obnovené premiéry Gregory Keller zřejmě nechal každého hrát podle chuti. Málokdy třeba dostává při setkání čtyř kamarádů tolik prostoru dostává skladatel Schaunard jako tentokrát hravý barytonista Alexej Lavrov. Při árii filozofa Collina o loučení se starým pláštěm se, pravda, od Matthewa Rose nedočkáme basové plnosti, aby nám třeba připomněla slavnou historku o tom, jak si legendární tenorista Enrico Caruso v této scéně stlačil klobouk do čela a loučení s pláštěm odzpíval místo ochraptělého basisty. Jinak ale Rose zdravě řádí v mansardě s ostatními.



A přece středem opery zůstávají milenci Rudolf a Mimi. Oba jejich představitelé jsou doslova zpívajícími herci. Nic proti bouřlivému potlesku po každé jejich árii, ale nejpřesvědčivěji působí v kratších pasážích a ve dvojzpěvech. Tam se člověku zdá snad nejvíc pochopitelné, proč Pucciniho obdivovali Ravel, Debussy, Schönberg i Janáček, zatímco jiní hudebníci ho častovali frázemi o italském kýčaři.



Americký tenorista Michael Fabiano je stále na vzestupu. Výškami ještě nedorostl Pavarottiho, ani lyrismem Gigliho, energie a přesvědčivosti však má na rozdávaní. V jeho výrazu nejsou „odpočinková“ místa. Už dnes je tak komplexním operním umělcem, jakým býval Placido Domingo na svém vrcholu.



Kdyby operní zpěvačky dostávaly role přísně podle svého vzhledu, Sonja Jončevová by si souchotinářku Mimi, od poloviny opery předurčenou ke smrti, nezazpívala nikdy. Bulharská sopranistka krev a mléko, o přestávkách při rozhovorech ta nejrozvernější, všechno „uhraje“ hlasovými proměnami: odhodlání, křehkost i naději. Posledně Tosku, v dubnu Verdiho Luisu Millerovou. Dovede se i přizpůsobit hlasové barvě a náladě svého protějšku. K nejsilnějším místům proto patří i čtyřzpěv s Rudolfem, Marcellem a Musettou ve třetím jednání.



Druhý milenecký pár, třebaže Puccinim i jeho libretisty obratně a vděčně pojatý jako protipól, zůstává ve srovnání s Jončevovou a Fabianem zkrátka druhý. Bezchybný americký barytonista Lucas Meachem svého malíře Marcella lahodně zpívá. Herecky místy tápe. Jeho krajanka Susanna Phillipsová se i ve svém šestém přímém přenosu cítí jako doma. V roli Musetty ale jiné sopranistky už perlily víc.



Dirigent Marco Armiliato to v MET zná už dvacet roků. Nač sáhl, to mu vycházelo. Orchestrální jiskření i mimořádně působivé hlasové dojetí.

Zdroj: Hospodářské noviny 26.2.2018   
Autor: Jiří Černý   

Vytisknout článek  Vytisknout

Diskuse na téma: Mladá krev ve staronové newyorské Bohémě
(počet příspěvků: 0, poslední: )

 
 
 
 bullet  Nejčtenější články
O velikém štěstí být chv
Betlemanie česky i slove
Všímám si lidí, z nichž
Prohrává vkus
Albové zrcadlo Radůzina
Za černými brýlemi rocko
Král Václav jedna ruka j
Zpěvačky soudím taky
Blábol léta v Harmonii
Přechytračíme i USA?
 bullet  Doporučujeme
17.8.2023 v 87 letech ze
Vojcek byl plný leteckýc
Maximální úspěch Glassov
Nejpohlednější operní in
Turandot nevítězí jen fo
Soňa Červená ovoněla pra
Sezona přenosů skončila
Háček Jana Spáleného je
Karel Kryl byl první vel
Sedmé nebe Jiřího Černéh
 bullet  Nejdiskutovanější
Moje pořady v roce 2022 (323)
Naše vypálené iluze (109)
Moje knížky - dostupnost (102)
WWW adresy klubů, kamarádů... (73)
Co Gottwald vylhal, o tom lže Grebeníček znova (66)
Kamarád i dezertér (65)
Přechytračíme i USA? (60)
Čunek neví, kde začíná politikova osobnost (48)
České dějiny viděné jinak než Václavem Klausem (45)
Prohrává vkus (41)
 bullet  Přečtěte si
Kritik bez konzervatore
 bullet  Doporučuji WWW
Nakladatelství
Kluby
Hudební servery
Blogy
Osobnosti
Ostatní


Inzerce:  Bazar · Byty · Seznamka · Zaměstnání    
Magazín:  Nacerno.cz     Volný čas:  Rande · Seznamit · Novina · Horoskopy
Další informace:  Reklama · Napište nám     Správce:  © 2003 - 2020 TANGER infosystems s.r.o.


TOPlist